Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3173 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


Szacowanie wartości zamówień
Treść pytania:
W budżecie zaplanowano 100 tys. na zakup serwera (zakup był odkładany na koniec roku). W międzyczasie wpłynęła dotacja na zakup innego serwera - wart szacunkowa ok 80 tys., zamówienie zostało udzielone w trybie pozaustawowym (zapytanie ofertowe) i rozliczone. Czy teraz ten planowany zakup serwera trzeba łączyć z tym wcześniejszym nieplanowanym i robić postępowanie w trybie pzp?
Odpowiedź:
Data: 18.11.2020
Tak naprawdę to w momencie ujawnienia się zamówienia za 80 tys. zł należało połączyć oba (nieudzielone) i oba przeprowadzić w postępowaniu przetargowym zgodnie z Pzp, czyli przez publikację w BZP. Samo źródło finansowania nie ma w tym przypadku znaczenia dla ustalenia progu i procedury.
Iwona Holka
Gwarancja wadialna
Treść pytania:
Wykon z ofertą złożył 2 razy dokument zmiana nr 1do gwarancji bez dokumentu gwarancji głównej. Pliki były nazwane 1- wadium, a drugi - zmiana nr 1 do wadium. Wykonawca chyba omyłkowo załączył 2 razy ten sam dokument. Czy można wezwać do jego uzupełnienia?Czy wystarczy nam zmiana nr1do gwarancji? Z jakiego art. wezwać Wykon do doprecyzowania zobowiązania podmiotu trzeciego gdy jest zbyt ogólnikowe?
Odpowiedź:
Data: 18.11.2020
Jeżeli ze zmiany gwarancji (aneksu) wynikają wszystkie niezbędne okoliczności wypłaty wadium i dla możlwiości skorzystania nie jest wymagane dysponowanie pierwotnym dokumentem, to będzie prawidłowe. Jeżeli nie - nie ma podstaw i możliwości wezwania do uzupełnienia i oferta podlega odrzuceniu: 89 ust1 t pkt 7b. art. 26 ust. 3 w zw. z art. 22a ust. 3, 4 oraz §9 .1 rozporządzenia ws. dokumentów.
Iwona Holka
Podmiotowe śr. dowodowe w postęp. poniżej progu od 2021 r.
Treść pytania:
Czy od P-3 i od podwykonawców niebędącymi podmiotami udostępniającymi zasoby należy wymagać oświadczenia zg. z art. 125 ustawy, czy w imieniu ww. oświadczenie składa tylko Wykonawca. Pozdrawiam L.G.
Odpowiedź:
Data: 17.11.2020
Od P3 należy będzie wymagać złożenia oświadczenia, od podwykonawcy będzie można wymagać. Podsyłam str 9 uzasadnienia rozp do rozp ws dokumentów; Należy przypomnieć, że art. 119 ustawy nakłada na zamawiającego obowiązek badania, czy wobec podmiotu udostępniającego zasoby nie zachodzą podstawy wykluczenia, które zostały przewidziane względem wykonawcy. Zamawiający powinien zatem zasadniczo żądać podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw wykluczenia podmiotu udostępniającego zasoby w takim samym zakresie w jakim żąda ich od wykonawcy. Wyjątkiem od tej zasady jest oświadczenie o przynależności albo braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej z innym wykonawcą
Iwona Holka
Składanie dokumentów na wezwanie (oferta najkorzystniejsza)
Treść pytania:
Dzień dobry, Złożyliśmy dokumenty na wezwanie w celu potwierdzenia spełniania wymagań jako Wykonawca najwyżej oceniony . Czy możemy doprecyzować złożone już oświadczenie (chodzi o parametry techniczne)?. Czas na składanie dokumentów Zamawiający wyznaczył na 6.11 (chodzi mi o to czy dwukrotnie możemy coś przesłać do Zamawiającego w odpowiedzi na wezwanie)?
Odpowiedź:
Data: 30.10.2020
Tak, oczywiście. Jeżeli mają Państwo czas do 6.11 to mogą Państwo dosłać dokument, zamawiający powinien to potraktować jako całość.
Iwona Holka
spełnienie warunku udziału
Treść pytania:
Gdy Wykonawca bierze udział na 10 części z 17 i nie spełnia warunku, którym była 1 usługa o wartości najwyższej dla poszczególnych części (4mln) to wykluczam go w tej części (4 mln) czy we wszystkich częściach w których wymóg był niższy 3mln? Wykaz usług na 5 usług o wartościach do 3mln.
Odpowiedź:
Data: 26.10.2020
Oczywiście po przeprowadzeniu procedury tzw naprawczej i wezwaniu do uzupełnienia wykluczamy go z tej części, gdzie warunku nie spełnił. Jeżeli spełnia w pozostałych - uznajemy że spełnił warunki udziału w postępowaniu.
Iwona Holka
Pełnomocnictwo.
Treść pytania:
wykonawca w formularzu ofertowym wskazał , że pełnomocnictwo znajduje się w CEiDG. Po sprawdzeniu w rejestrze rzeczywiście pełnomocnik widnieje i posiada pełnomocnictwo do min. podpisania oferty. zamawiający wymagał, aby pełnomocnictwo złożyć poprzez platformę zakupową w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub kopii poświadczonej za zgodność przez notariusza przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Czy w takiej sytuacji należy wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentu czy zapis w ofercie i wydruk z CEiDG wystarczy ?
Odpowiedź:
Data: 23.10.2020
Wydruk CEDIG absolutnie wystarczy i nie potrzebują Państwo innego dokumentu na potwierdzenie umocowania.
Iwona Holka
Zmiana umowy
Treść pytania:
W projekcie umowy została przewidziana możliwość przedłużenia terminu realizacji w przypadku otrzymania zgody z Instytucji finansującej zamówienie. Ponieważ już w trakcie trwania procedury przetargowej otrzymaliśmy zgodę na zmianę terminu, to czy zwierając umowę z wykonawcą mogę wstawić już nowy termin, czy muszę wpisać termin taki jak w dokumentacji przetargowej i dokonać jego zmiany aneksem.
Odpowiedź:
Data: 18.10.2020
Może Pani już w umowie na etapie zawierania wskazać nowy termin. Nie ma potrzeby zawierania umowy i zmian dopiero aneksem. proszę tylko o sporządzenie notatki z czego wynika inny termin niż wskazany pierwotnie w dokumentacji.
Iwona Holka
usługi społeczne odwołanie
Treść pytania:
Czy jest możliwości wniesienia odwołania w przypadku zamówień na usługi społecznej o wartości mniejszej niż kwota 750 000 euro?
Odpowiedź:
Data: 16.10.2020
W postanowieniu z dnia 25 sierpnia 2017 r., IX Ca 807/17, Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że dopuszczalne jest wniesienie odwołania, jednak KIO orzeka w większości przypadków zbieżnie ze stanowiskiem UZP, iż wniesienie odwołania jest niedopuszczalne. Odwołanie jest więc obarczone dużym ryzykiem jego odrzucenia. Z opinii UZP:Procedura udzielania zamówień publicznych na usługi społeczne w oparciu o art. 138o ustawy Pzp, tj. zamówień, których wartość nie przekracza 750 000 euro – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa lub 1 000 000 euro – w przypadku zamówień sektorowych, tworzona jest przez samego zamawiającego. Zamawiający zobowiązany jest w tym zakresie jedynie do uwzględnienia norm zawartych w art. 138o ust. 2–4 znowelizowanej ustawy Pzp, które to przepisy nie przewidują odesłania do stosowania przepisów działu VI ustawy Pzp, tak jak to jest w przypadku zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi o wartościach przekraczających kwoty, o których mowa w art. 138g ustawy Pzp. Uwzględniając powyższe, uznać należy, że wykonawcy uczestniczącemu w takim postępowaniu nie przysługuje odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. W przypadku postępowań prowadzonych w oparciu o art. 138o ustawy Pzp zamawiającego nie wiążą przepisy ustawy Pzp, z wyjątkiem reguł wskazanych w ust. 2-4 powyższego artykułu, a co za tym idzie zasadnym wydaje się twierdzenie, że wykonawca nie ma możliwości skorzystania ze środków odwoławczych przewidzianych w dziale VI ustawy Pzp.
Iwona Holka
Planowanie
Treść pytania:
Planuję w listopadzie br. przeprowadzić postępowanie na świadczenie usług pocztowych w roku 2021. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem, we wniosku o wszczęcie postępowania muszę określić czy "przedmiot zamówienia był zaplanowany/nie był zaplanowany do realizacji w ..... roku". Oczywiście był zaplanowany, jednak czy w związku z tym, że umowę planujemy zawrzeć jeszcze w tym roku, to czy powinnam napisać że przedmiot zamówienia został zaplanowany do realizacji w 2020 czy 2021 roku? (Bo udzielamy zamówienia w tym roku, a będziemy je "realizować" w przyszłym?)
Odpowiedź:
Data: 14.10.2020
Zaplanowany do realizacji oznacza jego wykonywanie w 2021 roku. Więc proszę wpisać 2021.
Iwona Holka
dotyczy robót budowlanych
Treść pytania:
Jeden z oferentów w trakcie trwania postępowania zadał pytanie zamawiającemu dotyczącej jednej z pozycji zawartej w przedmiarach robót. Zgodnie z odpowiedzią zamawiającego oferenci nie ujęli tej pozycji w kosztorysie, tym samym jej nie wyceniając. Na etapie robót okazało się jednak, że ta pozycja powinna być wyceniona, ponieważ jest konieczność jej wykonania. Jak zamawiający powinien postąpić w takiej sytuacji? Wynagrodzenie jest kosztorysowe.
Odpowiedź:
Data: 14.10.2020
W tej sytuacji zasadne wydaje się dokonanie zmiany umowy w trybie art. 144.1.2. W tej sytuacji nie ma innego rozwiązania. Oczywiście należy uzasadnić niezbędność tego elementu robót.
Iwona Holka


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy