Porady Ekspertów


Eksperci odpowiedzieli już na 3171 Waszych pytań.

W otwartej wersji EduStrefy masz dostęp do 335 odpowiedzi Ekspertów.
Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy


Zapisy w SWZ/OPZ
Treść pytania:
Czy Zamawiający w OPZ/SWZ na dostawę sprzętu komputerowego może zapisać, że wymaga aby sprzęt miał konkretne oprogramowanie np. Windows 11 ?? Czy w takim przypadku konieczne jest opisanie równoważności
Odpowiedź:
Data: 10.10.2022
Konieczne jest wskazanie równoważności – system operacyjny kompatybilny z systemem użytkowanym przez zamawiającego (Windows 11)
Jerzy Czaban
100% cena art. 246 ust 2 ustawy
Treść pytania:
Czy przeprowadzenie szkolenia zgodnie z rozporządzeniem regulującym kwestie programowe i godzinowe szkolenia, jest wystarczającym argumentem aby zastosować 100% ceny zgodnie z art. 246 ust 2 ustawy? Czy w tym przepadu możemy mówić, że w opisie przedmiotu zamówienia wymagania jakościowe odnoszą się do co najmniej głównych elementów składających się na przedmiot zamówienia?
Odpowiedź:
Data: 06.10.2022
Kryterium „cena” może być stosowana jeżeli zamawiający opisze jednoznacznie przedmiot zamówienia oraz warunki w tym wymagania jakościowe. W konkretnym przypadku, opis przedmiotu w zakresie godzinowym i programowym nie gwarantuje jakości wykonania zamówienia. W warunkach zamówienia oprócz terminu, niezbędnych środków technicznych warto określić wymagania w zakresie doświadczenia wykonawcy (warunek należytego wykonania co najmniej… szkoleń) potwierdzony referencjami.
Jerzy Czaban
Moment podpisania swz w przetargu unijnym
Treść pytania:
Ogłoszenie o zamówieniu w przetargu unijnym przesyłane jest przez entoices celem publikacji w DzUUE. Podpisanie swz przez kierownika zamawiającego kiedy powinno nastąpić, czy w momencie przekazania ogłoszenia czy dopiero w momencie opublikowania się ogłoszenia, jak powinno prawidłowo być?
Odpowiedź:
Data: 03.10.2022
Treść ogłoszenia o zamówieniu i treść SWZ powinna być tożsama, w związku z tym w chwili przekazania ogłoszenia do publikacji SWZ powinna być już przygotowana i udostępniona zainteresowanym od daty publikacji do zakończenia postępowania. Ustawa nie reguluje czynności administracyjnej – daty podpisania SWZ. Temat ten może być uregulowany wewnętrznie w jednostce zamawiającego np. w Regulaminie postępowania w sprawie zamówień publicznych lub Regulaminie obiegu dokumentów w danej jednostce. Na marginesie – data podpisania SWZ nie może stanowić podstawy postawienia zarzutu nieprawidłowego działania zamawiającego. Zarzutem może być rozbieżność w treści dokumentów.
Jerzy Czaban
Czy zamawiający może aneksować umowę na robotę budowlaną.
Treść pytania:
Wykonawca wykonał 80% wartości umowy ale z uwagi na prawdopodobieństwo upadłości jego firmy dojdzie do rozwiązania umowy. Zamawiający chce „ratować zamówienie” i w ramach umowy chce z jednym z podwykonawców (zwykły- czyli nie podmiot trzeci) aneksować pierwotną umowę czyli zlecić mu dokończenie umowy (bez nowego przetargu) czy opisane działanie zamawiającego jest możliwe bez naruszenia ustawy Pzp. (powyższe okoliczności nie była przewidziana w zmianach do umowy).
Odpowiedź:
Data: 19.09.2022
W przypadku robót budowlanych, odstąpienia od umowy przez zamawiającego sposób postępowania reguluje art. 301 ust.1 pkt 4 - w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia na roboty budowlane zamawiający odstąpił od umowy w sprawie zamówienia publicznego z przyczyn leżących po stronie wykonawcy i udzielenie zamówienia jest niezbędne do zakończenia robót budowlanych stanowiących przedmiot wcześniejszego zamówienia. Należy podkreślić, że w przypadku zatrudnienia, za zgodą zamawiającego, podwykonawcy robót budowlanych, zamawiający przyjął na siebie solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy i ewentualnie dalszym podwykonawcom. W takiej sytuacji, jeśli dokończenie robót dotyczy części wykonywanych przez podwykonawcę (ów), dopuszczalne jest udzielenie mu zamówienia na dokończenie tych robót (art. 455 ust. 1 pkt 2 lit c) – Art. 455. 1. Dopuszczalna jest zmiana umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia: 2) gdy nowy wykonawca ma zastąpić dotychczasowego wykonawcę: c) w wyniku przejęcia przez zamawiającego zobowiązań wykonawcy względem jego podwykonawców, w przypadku, o którym mowa w art. 465 ust. 1; Art. 465. 1. W przypadku umów, których przedmiotem są roboty budowlane, zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub który zawarł przedłożoną zamawiającemu umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w przypadku uchy-lenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę.
Jerzy Czaban
Usługa
Treść pytania:
Mam 216 000zł na zajęcia grupowe dla dzieci prowadzone przez specjalistów, którzy mają świadczyć usługę jako: psycholog, pedagog, logopeda, specjaliści z zakresu muzykoterapii, arteterapii, integracji sensorycznej w ciągu jednego roku. Czy powinnam ogłosić postępowanie krajowe np. podzielone na części i szacować te usługi łącznie ?
Odpowiedź:
Data: 07.09.2022
Mając na uwadze, że od osób uprawnionych do prowadzenia zajęć wymaga się różnych kwalifikacji, na każdy rodzaj może być przeprowadzone oddzielne postępowania w procedurze odpowiadającej wartości poszczególnych tematycznie zajęć.
Jerzy Czaban
Zwrot zabezpieczenia
Treść pytania:
Zabezpieczenie, które zostało wniesione w formie pieniężnej, i które po upływie określonego czasu należy zwrócić wykonawcy. Czy zwrot zabezpieczenia w formie pieniężnej nalezy zwrócić wraz z odsetkami czy nie? Jak powinno być prawidłowo?
Odpowiedź:
Data: 03.09.2022
W odniesieniu do wadium ustawa reguluje problem w Art.98 ust.4. Zamawiający zwraca wadium wniesione w pieniądzu wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę. Podobnie uregulowano problem zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy - art. 450 ust. 5. […] Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wykonawcy.
Jerzy Czaban
Próg unijny
Treść pytania:
Jaki jest próg unijny dla dostaw w przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej?
Odpowiedź:
Data: 16.07.2022
Należy przyjąć próg jak dla jednostek samorządowych (215 tys. euro), chyba że z umowy przyznającej środki finansowe wynika inaczej.
Jerzy Czaban
Zastąpienie wykonawcy, który nie wywiązał się z umowy innym wykonawcą
Treść pytania:
W wyniku postępowania wybrano najemcę, który nie płaci za najem kilkanaście miesięcy. Czy możemy tą samą umowę zawrzeć z innym najemcą na czas obowiązywania tejże umowy? Rozwiązać umowę z dotychczasowym wykonawcą i zamiast niego wybrać innego?
Odpowiedź:
Data: 22.06.2022
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 6 Przepisów ustawy nie stosuje się do zamówień lub konkursów, których przedmiotem: 6) jest nabycie własności lub innych praw do istniejących budynków lub nieruchomości;
Jerzy Czaban
Wadium
Treść pytania:
Wykonawca wnosi wadium w formie pieniężnej, ono sobie leży na rachunku zamawiającego i procentuje. Wykonawca chce, żeby kwotę wadium zaliczyć na poczet zabezpieczenia umowy. Czy w takiej sytuacji wykonawca zupełnie traci odsetki od wadium? Czy zamawiający powinien dla wykonawcy zwrócić same odsetki?
Odpowiedź:
Data: 21.06.2022
Za okres zabezpieczający ofertę naliczone odsetki należą się wykonawcy. Zaliczenie wadium wniesionego w pieniądzu, na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy, następuje wraz z odsetkami (jeżeli wartość wymaganego zabezpieczenia jest wyższa niż wartość wadium z odsetkami).
Jerzy Czaban
Kary umowne
Treść pytania:
Czy zamawiający może nakładać kary umowne na wykonawcę i je potrącać czy nie ma takiej możliwości, zgodnie z ustawą covidową? Jeśli nie może, czy zamawiający w jakiś sposób może wyegzekwować nałożone kary umowne na wykonawcę?
Odpowiedź:
Data: 21.06.2022
Epidemia Covid została oficjalnie odwołana. Kary można było naliczać również w okresie pandemii, jedynie nie można było egzekwować ich uiszczenia. Aktualnie, w związku z odwołaniem pandemii nie ma przeszkód w naliczaniu i egzekwowaniu kar.
Jerzy Czaban


Chcesz przeczytać pozostałe porady Ekspertów? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy