Forum


Powrót Umowa z wykonawcą (os. fiz.), a PPK

K.

Katarzyna .....

3

Witam!
Zastanawiam się nad takim teoretycznym zagadnieniem i jestem ciekawa opinii innych.
UZP wydał interpretację, że nie można ograniczyć dostępu do zamówień dla wykonawców będących os. fiz. nieprowadzących działalności gospodarczej.
W takim przypadku należy zawrzeć z wykonawcą umowę cywilną.
W przypadku takiej umowy, istnieje możliwość zgłoszenia się do PPK przez zleceniobiorcę.
I tutaj pojawia się pierwsze pytanie - Skoro niedopuszczalne jest ograniczenie możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie do wykonawców prowadzących działalność gospodarczą, rodzi się pytanie czy mając na uwadze art. 26 ust. 1 PPK („Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia.”) Zmawiający w umowie wykonanie zamówienia publicznego z osobą fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej można przerzucić na Wykonawcę podlegającego pod PPK finansowanie przez niego wpłaty podstawowej obciążającej Zamawiającego?
- W przypadku odpowiedzi pozytywnej Wykonawca podlegający pod PPK, którego oferta zostałaby uznana za najkorzystniejszą otrzymałby faktyczne wynagrodzenie potrącone również o składki z PPK finansowane w części obciążającej zarówno Wykonawcę, jak i Zamawiającego.
- W przypadku odpowiedzi negatywnej Wykonawca podlegający pod PPK, którego oferta zostałaby uznana za najkorzystniejszą otrzymałby faktyczne wynagrodzenie potrącone wyłącznie o składki z PPK finansowane w części obciążającej Wykonawcę.
W ten sposób realnie uzyskałby wynagrodzenie wyższe niż wynikające z jego oferty, czyli hipotetycznie mogłoby się okazać, że jego oferta nie byłaby najkorzystniejsza po zgłoszeniu się przez niego do PPK, bo kolejna, np. tańsza o 5 zł, byłaby przedsiębiorcy.

Druga rzecz, nad którą się zastanawiam to kwestia oceny ofert w kryterium cena w kontekście PPK.
Czy powinnam ją poruszać?
Nie mogę chyba wymagać od Wykonawcy na etapie składania ofert deklaracji odnośnie PPK.
Ale w trakcie realizacji umowy 100% ceny zwiększy się do 101,5% - co z porównywalnością ofert na etapie jej oceny?

Jakie macie zdanie w powyższym temacie?
Witam! Zastanawiam się nad takim teoretycznym zagadnieniem i jestem ciekawa opinii innych. UZP wydał interpretację, że nie można ograniczyć dostępu do zamówień dla wykonawców będących os. fiz. nieprowadzących działalności gospodarczej. W takim przypadku należy zawrzeć z wykonawcą umowę cywilną. W przypadku takiej umowy, istnieje możliwość zgłoszenia się do PPK przez zleceniobiorcę. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie - Skoro niedopuszczalne jest ograniczenie możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie do wykonawców prowadzących działalność gospodarczą, rodzi się pytanie czy mając na uwadze art. 26 ust. 1 PPK („Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia.”) Zmawiający w umowie wykonanie zamówienia publicznego z osobą fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej można przerzucić na Wykonawcę podlegającego pod PPK finansowanie przez niego wpłaty podstawowej obciążającej Zamawiającego? - W przypadku odpowiedzi pozytywnej Wykonawca podlegający pod PPK, którego oferta zostałaby uznana za najkorzystniejszą otrzymałby faktyczne wynagrodzenie potrącone również o składki z PPK finansowane w części obciążającej zarówno Wykonawcę, jak i Zamawiającego. - W przypadku odpowiedzi negatywnej Wykonawca podlegający pod PPK, którego oferta zostałaby uznana za najkorzystniejszą otrzymałby faktyczne wynagrodzenie potrącone wyłącznie o składki z PPK finansowane w części obciążającej Wykonawcę. W ten sposób realnie uzyskałby wynagrodzenie wyższe niż wynikające z jego oferty, czyli hipotetycznie mogłoby się okazać, że jego oferta nie byłaby najkorzystniejsza po zgłoszeniu się przez niego do PPK, bo kolejna, np. tańsza o 5 zł, byłaby przedsiębiorcy. Druga rzecz, nad którą się zastanawiam to kwestia oceny ofert w kryterium cena w kontekście PPK. Czy powinnam ją poruszać? Nie mogę chyba wymagać od Wykonawcy na etapie składania ofert deklaracji odnośnie PPK. Ale w trakcie realizacji umowy 100% ceny zwiększy się do 101,5% - co z porównywalnością ofert na etapie jej oceny? Jakie macie zdanie w powyższym temacie?
0
2021-07-02 10:31 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy