Forum


Powrót Udzielanie w 2021 r. tzw. „zamówień uzupełniających, podobnych”, przewidzianych w 2020 r.

M.

Malwina .....

10

Dzień dobry, proszę o krótkie i zwięzłe wyjaśnienie zagwostki bo nie znalazłam odpowiedzi ;)
Postępowanie powyżej progów przeprowadzone w 2020r., przewidziane zamówienie z art. 67 ust. 1 pkt 8. Umowa od sty do gr 2021r. Wyczerpaliśmy dostawy wcześniej i chcemy skorzystać z wolnej ręki.
Pytanie: procedurę z wolnej ręki przeprowadzam na podstawie przepisów starej ustawy czy nowej?
Dzień dobry, proszę o krótkie i zwięzłe wyjaśnienie zagwostki bo nie znalazłam odpowiedzi ;) Postępowanie powyżej progów przeprowadzone w 2020r., przewidziane zamówienie z art. 67 ust. 1 pkt 8. Umowa od sty do gr 2021r. Wyczerpaliśmy dostawy wcześniej i chcemy skorzystać z wolnej ręki. Pytanie: procedurę z wolnej ręki przeprowadzam na podstawie przepisów starej ustawy czy nowej?
0
2021-07-22 09:19 0

MW

Monika Winsche

54

„Nowe Pzp w pytaniach i odpowiedziach”
Pytanie 1. Jeżeli zamawiający wszczął postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego przed 1 stycznia 2021 r., a w SIWZ przewidział zamówienia, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6, przewidział je również przy szacowaniu wartości, czy może skorzystać z prawa do ich udzielenia w trybie z wolnej ręki po 1 stycznia 2021 r., a jeżeli tak, to czy tych zamówień należy udzielić na podstawie nowej czy starej ustawy Pzp?

Odpowiedź UZP: Przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2019 r. poz. 2019 ze zm.), dalej zwanej: „nową ustawą Pzp”, znajdują zastosowanie w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówień publicznych wszczynanych po dniu 31 grudnia 2020 r., w tym także w trybie zamówienia z wolnej ręki. W przypadku zatem postępowań wszczynanych po dniu wejścia w życie nowej ustawy Pzp, zamawiający będzie uprawniony do udzielenia zamówień polegających na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, o ile spełnione zostały przesłanki, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Stosownie do treści tego przepisu zamawiający może skorzystać z możliwości udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości. Powyższy przepis znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do sytuacji, w których postępowanie obejmujące zamówienie podstawowe zostało przeprowadzone z zastosowaniem przepisów ustawy obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. Zatem możliwość udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki od 1 stycznia 2021 r. będzie uzależnione od spełnienia przesłanki przewidzianej przepisami nowej ustawy Pzp.
„Nowe Pzp w pytaniach i odpowiedziach” Pytanie 1. Jeżeli zamawiający wszczął postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego przed 1 stycznia 2021 r., a w SIWZ przewidział zamówienia, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6, przewidział je również przy szacowaniu wartości, czy może skorzystać z prawa do ich udzielenia w trybie z wolnej ręki po 1 stycznia 2021 r., a jeżeli tak, to czy tych zamówień należy udzielić na podstawie nowej czy starej ustawy Pzp? Odpowiedź UZP: Przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2019 r. poz. 2019 ze zm.), dalej zwanej: „nową ustawą Pzp”, znajdują zastosowanie w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówień publicznych wszczynanych po dniu 31 grudnia 2020 r., w tym także w trybie zamówienia z wolnej ręki. W przypadku zatem postępowań wszczynanych po dniu wejścia w życie nowej ustawy Pzp, zamawiający będzie uprawniony do udzielenia zamówień polegających na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, o ile spełnione zostały przesłanki, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Stosownie do treści tego przepisu zamawiający może skorzystać z możliwości udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowanych, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości. Powyższy przepis znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do sytuacji, w których postępowanie obejmujące zamówienie podstawowe zostało przeprowadzone z zastosowaniem przepisów ustawy obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. Zatem możliwość udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki od 1 stycznia 2021 r. będzie uzależnione od spełnienia przesłanki przewidzianej przepisami nowej ustawy Pzp.
0
2021-07-22 09:35 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy