Forum


Powrót dwie oferty ta sama cena

A.

Agata .....

47

(tryb podstawowy bez negocjacji)
Dwie oferty w toku badania ofert przedstawiają taki sam bilans ceny. Zamawiający nie przewidział takiej sytuacji. Czy można jakoś wybrnąć z sytuacji i zawrzeć umowę czy trzeba unieważnić postępowanie ?
(tryb podstawowy bez negocjacji) Dwie oferty w toku badania ofert przedstawiają taki sam bilans ceny. Zamawiający nie przewidział takiej sytuacji. Czy można jakoś wybrnąć z sytuacji i zawrzeć umowę czy trzeba unieważnić postępowanie ?
0
2021-11-15 14:27 0

D.

Dominika .....

85

Strona główna / Dział II / Rozdział 7 / Art. 248 /

Jeśli oferty przedstawiają taki sam bilans kryteriów oceny ofert wynikający z zestawienia punktów uzyskanych w różnych kryteriach, zamawiający wybiera ofertę, która zdobyła najwięcej punktów w kryterium o najwyższej wadze. Jest to nowe rozwiązanie wprowadzone w p.z.p. W poprzedniej ustawie wagi kryteriów oceny ofert służyły jedynie określeniu, za jakie kryterium wykonawca może otrzymać największą ilość punktów (przy czym ich wagi sumowały się tak jak obecnie do 100%). Nie odwoływano się do nich jednak w przypadku, gdy okazało się, że oferty otrzymały identyczną liczbę punktów (w takim wypadku, gdy taki sam bilans wynikał z punktacji uzyskanej w ramach kryteriów pozacenowych, ale cena lub koszt ofert były różne, wybierana była oferta zawierająca najniższą cenę lub koszt).
Jeśli dwie najkorzystniejsze oferty otrzymały taką samą punktację w ramach kryterium o najwyższej wadze, zamawiający wybierze ofertę z najniższą ceną lub kosztem (a zatem najtańszą), bazując na treści pierwotnie złożonych ofert.
Gdy nie można wybrać oferty z najniższą ceną lub najniższym kosztem (co ma miejsce w sytuacji, gdy oferty zawierają taką samą cenę lub koszt w kryterium o najwyższej wadze), zamawiający jest zobowiązany wezwać wykonawców do złożenia ofert dodatkowych, w których zaoferują nową cenę lub koszt.
Strona główna / Dział II / Rozdział 7 / Art. 248 / Jeśli oferty przedstawiają taki sam bilans kryteriów oceny ofert wynikający z zestawienia punktów uzyskanych w różnych kryteriach, zamawiający wybiera ofertę, która zdobyła najwięcej punktów w kryterium o najwyższej wadze. Jest to nowe rozwiązanie wprowadzone w p.z.p. W poprzedniej ustawie wagi kryteriów oceny ofert służyły jedynie określeniu, za jakie kryterium wykonawca może otrzymać największą ilość punktów (przy czym ich wagi sumowały się tak jak obecnie do 100%). Nie odwoływano się do nich jednak w przypadku, gdy okazało się, że oferty otrzymały identyczną liczbę punktów (w takim wypadku, gdy taki sam bilans wynikał z punktacji uzyskanej w ramach kryteriów pozacenowych, ale cena lub koszt ofert były różne, wybierana była oferta zawierająca najniższą cenę lub koszt). Jeśli dwie najkorzystniejsze oferty otrzymały taką samą punktację w ramach kryterium o najwyższej wadze, zamawiający wybierze ofertę z najniższą ceną lub kosztem (a zatem najtańszą), bazując na treści pierwotnie złożonych ofert. Gdy nie można wybrać oferty z najniższą ceną lub najniższym kosztem (co ma miejsce w sytuacji, gdy oferty zawierają taką samą cenę lub koszt w kryterium o najwyższej wadze), zamawiający jest zobowiązany wezwać wykonawców do złożenia ofert dodatkowych, w których zaoferują nową cenę lub koszt.
0
2021-11-15 14:31 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy