Forum


Powrót Opis przedmiotu zamówienia za pomocą numerów katalogowych

P.

Piotr .....

45

Czy Zamawiający może posłużyć się w programie funkcjonalno-użytkowym nazwami producenta oraz wskazując konkretny numer katalogowy produktu oraz oczywiście dopuszczając rozwiązania równoważne, ale bez podawania parametrów równoważności? Czy zapis w SWZ wskazany poniżej jest zgody z ustawą?
"Jeżeli w dokumentach składających się na Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) wskazano produkty z podaniem nazwy, symbolu i producenta, produkty te stanowią przykłady, jakie mogą być użyte przez Wykonawców w ramach robót. Znaki firmowe producentów oraz nazwy i symbole poszczególnych produktów zostały podane jedynie w celu jak najdokładniejszego określenia ich charakterystyki. Oznacza to, że Wykonawca nie jest zobowiązany do zastosowania tych konkretnych, podanych produktów i może stosować inne, jednakże wyłącznie pod warunkiem ich zgodności z produktami podanymi w dokumentacji pod względem:
- gabarytów i konstrukcji,
- charakteru użytkowego,
- charakterystyki materiałowej,
- parametrów technicznych,
- wyglądu,
- parametrów bezpieczeństwa użytkowania.
Jeżeli Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym w dokumentacji, ale nie podaje parametrów, które by tę równoważność potwierdzały - Wykonawca zobowiązany jest zaoferować produkt o właściwościach zbliżonych, nadający się funkcjonalnie do zapotrzebowanego zastosowania. Dopuszcza się stosowanie zamienników o parametrach nie gorszych niż proponowane. Zgodnie z art. 101 ust. 4 ustawy PZP w sytuacji, gdyby w dokumentach opisujących przedmiot zamówienia, zawarto odniesienie do norm europejskich oraz technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy PZP, a takim odniesieniom nie towarzyszyło wyrażenie "lub równoważne", to Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym w każdej takiej normie, europejskiej ocenie technicznej, aprobacie, specyfikacji technicznej, systemowi referencji technicznych. W związku z powyższym należy przyjąć, że każdej normie, europejskiej ocenie technicznej, aprobacie, specyfikacji technicznej, systemowi referencji technicznych towarzyszą wyrazy "lub równoważne". Zgodnie z art. 101 ust. 5 ustawy PZP Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym w tych dokumentach, jest obowiązany udowodnić, poprzez dołączenie do ofert stosownych przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104-107 ustawy PZP, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia. Wykonawca który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez Zamawiającego i wyspecyfikować w ofercie rozwiązania równoważne."
Czy Zamawiający może posłużyć się w programie funkcjonalno-użytkowym nazwami producenta oraz wskazując konkretny numer katalogowy produktu oraz oczywiście dopuszczając rozwiązania równoważne, ale bez podawania parametrów równoważności? Czy zapis w SWZ wskazany poniżej jest zgody z ustawą? "Jeżeli w dokumentach składających się na Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) wskazano produkty z podaniem nazwy, symbolu i producenta, produkty te stanowią przykłady, jakie mogą być użyte przez Wykonawców w ramach robót. Znaki firmowe producentów oraz nazwy i symbole poszczególnych produktów zostały podane jedynie w celu jak najdokładniejszego określenia ich charakterystyki. Oznacza to, że Wykonawca nie jest zobowiązany do zastosowania tych konkretnych, podanych produktów i może stosować inne, jednakże wyłącznie pod warunkiem ich zgodności z produktami podanymi w dokumentacji pod względem: - gabarytów i konstrukcji, - charakteru użytkowego, - charakterystyki materiałowej, - parametrów technicznych, - wyglądu, - parametrów bezpieczeństwa użytkowania. Jeżeli Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym w dokumentacji, ale nie podaje parametrów, które by tę równoważność potwierdzały - Wykonawca zobowiązany jest zaoferować produkt o właściwościach zbliżonych, nadający się funkcjonalnie do zapotrzebowanego zastosowania. Dopuszcza się stosowanie zamienników o parametrach nie gorszych niż proponowane. Zgodnie z art. 101 ust. 4 ustawy PZP w sytuacji, gdyby w dokumentach opisujących przedmiot zamówienia, zawarto odniesienie do norm europejskich oraz technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy PZP, a takim odniesieniom nie towarzyszyło wyrażenie "lub równoważne", to Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym w każdej takiej normie, europejskiej ocenie technicznej, aprobacie, specyfikacji technicznej, systemowi referencji technicznych. W związku z powyższym należy przyjąć, że każdej normie, europejskiej ocenie technicznej, aprobacie, specyfikacji technicznej, systemowi referencji technicznych towarzyszą wyrazy "lub równoważne". Zgodnie z art. 101 ust. 5 ustawy PZP Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym w tych dokumentach, jest obowiązany udowodnić, poprzez dołączenie do ofert stosownych przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104-107 ustawy PZP, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia. Wykonawca który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania określone przez Zamawiającego i wyspecyfikować w ofercie rozwiązania równoważne."
0
2022-07-22 11:56 0

A.

Anna .....

Fachowiec 428

brzmi to wszystko sensownie ale chyba jest zbyt ogólne. Jest wskazanie i konstrukcji i parametrów technicznych a nawet wyglądu. Trochę brzmi jakby wszystko miało być identyczne i jakby w praktyce nie istniały materiały które równoważne które sprostają temu wszystkiemu. Poza tym uważam, że równoważność należy określić w stosunku do konkretnego produktu a nie uniwersalnie dla wszystkich.
brzmi to wszystko sensownie ale chyba jest zbyt ogólne. Jest wskazanie i konstrukcji i parametrów technicznych a nawet wyglądu. Trochę brzmi jakby wszystko miało być identyczne i jakby w praktyce nie istniały materiały które równoważne które sprostają temu wszystkiemu. Poza tym uważam, że równoważność należy określić w stosunku do konkretnego produktu a nie uniwersalnie dla wszystkich.
0
2022-07-22 12:21 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy