Forum


Powrót Omyłka czy błąd w obliczeniu ceny

I.

Izabela .....

0

Proszę o podpowiedź. W postępowaniu złożono dwie oferty. Wykonawcy złożyli oferty , w których jedna z pozycji przedmiotu zamówienia ma różne stawki VAT, więc zostali oni wezwani do wyjaśnień. Jeden złożył wyjaśnienia w terminie, drugi dopiero ostatnio po dwóch tygodniach od wezwania). Ten, który złożył w terminie wyjaśnienia uzasadnił prawidłowość zastosowanej stawki VAT. Potwierdzają to także interpretacje podatkowe KAS. Z pozoru ten drugi wykonawca nie składając wyjaśnień, a wpisując inną stawkę w formularzu cenowym dopuścił się błędu w obliczeniu ceny. Wydaje się, że w związku z tym jego oferta powinna podlegać odrzuceniu, mimo że jest najkorzystniejsza cenowo (kryterium cena 100%). W międzyczasie poinformowano go o omyłkach rachunkowych w jego ofercie (w podsumowaniu netto i vat), które miały dotyczyć produktów wyliczonych z tą niby błędną stawką. W ostatnich dniach wysłał, już dawno po terminie, wyjaśnienia, że to nie błąd w obliczeniu ceny, tylko omyłka pisarska, bo wprawdzie w formularzu cenowym wpisał nieprawidłową stawkę podatku VAT, ale już w podsumowaniu ogólnym przedmiotu zamówienia, na który składa się kilkanaście pozycji o różnych stawkach, ten sporny asortyment zakwalifikował już do prawidłowej stawki podatku VAT. jak do tego teraz podejść? Czy uznać te wyjaśnienia złożone po terminie i w związku z tym uznać, że to omyłka pisarka i dalej procedować, jakby z tą ofertą było wszystko ok czy mimo wszystko przyjąć, że jest błąd w obliczeniu ceny, skoro w formularzu cenowym jest błędna
stawka podatku, a wyjaśnienia wykonawcy wpłynęły dawno po terminie?
Proszę o podpowiedź. W postępowaniu złożono dwie oferty. Wykonawcy złożyli oferty , w których jedna z pozycji przedmiotu zamówienia ma różne stawki VAT, więc zostali oni wezwani do wyjaśnień. Jeden złożył wyjaśnienia w terminie, drugi dopiero ostatnio po dwóch tygodniach od wezwania). Ten, który złożył w terminie wyjaśnienia uzasadnił prawidłowość zastosowanej stawki VAT. Potwierdzają to także interpretacje podatkowe KAS. Z pozoru ten drugi wykonawca nie składając wyjaśnień, a wpisując inną stawkę w formularzu cenowym dopuścił się błędu w obliczeniu ceny. Wydaje się, że w związku z tym jego oferta powinna podlegać odrzuceniu, mimo że jest najkorzystniejsza cenowo (kryterium cena 100%). W międzyczasie poinformowano go o omyłkach rachunkowych w jego ofercie (w podsumowaniu netto i vat), które miały dotyczyć produktów wyliczonych z tą niby błędną stawką. W ostatnich dniach wysłał, już dawno po terminie, wyjaśnienia, że to nie błąd w obliczeniu ceny, tylko omyłka pisarska, bo wprawdzie w formularzu cenowym wpisał nieprawidłową stawkę podatku VAT, ale już w podsumowaniu ogólnym przedmiotu zamówienia, na który składa się kilkanaście pozycji o różnych stawkach, ten sporny asortyment zakwalifikował już do prawidłowej stawki podatku VAT. jak do tego teraz podejść? Czy uznać te wyjaśnienia złożone po terminie i w związku z tym uznać, że to omyłka pisarka i dalej procedować, jakby z tą ofertą było wszystko ok czy mimo wszystko przyjąć, że jest błąd w obliczeniu ceny, skoro w formularzu cenowym jest błędna stawka podatku, a wyjaśnienia wykonawcy wpłynęły dawno po terminie?
0
2022-08-23 21:50 0

P.

Piotr .....

Fachowiec 512

Po pierwsze omyłka pisarska i rachunkowa ma być oczywista, jeżeli dla Zamawiającego taka nie była to znaczy, że nie jest takową od początku.

Po drugie wyjaśnienia są dobrym gestem Wykonawcy - jeżeli je złożył nawet po terminie to zobrazował Zamawiającemu jakiś fakt. To jak wskazówka. Brak wyjaśnień nie oznacza od razu prawa do odrzucenia (za wyjątkiem rnc)

Po trzecie zasady poprawienia VAT'u są dosyć często opisane na tym forum oraz innych miejscach. Zacznij od tego czy VAT był określony. Szybko znajdziesz czym się kierować. Co do konkretnego, twojego przypadku to należałoby bardziej opisać , a najlepiej zobaczyć. Co jest źle, co wynika, a co nie.
Po pierwsze omyłka pisarska i rachunkowa ma być oczywista, jeżeli dla Zamawiającego taka nie była to znaczy, że nie jest takową od początku. Po drugie wyjaśnienia są dobrym gestem Wykonawcy - jeżeli je złożył nawet po terminie to zobrazował Zamawiającemu jakiś fakt. To jak wskazówka. Brak wyjaśnień nie oznacza od razu prawa do odrzucenia (za wyjątkiem rnc) Po trzecie zasady poprawienia VAT'u są dosyć często opisane na tym forum oraz innych miejscach. Zacznij od tego czy VAT był określony. Szybko znajdziesz czym się kierować. Co do konkretnego, twojego przypadku to należałoby bardziej opisać , a najlepiej zobaczyć. Co jest źle, co wynika, a co nie.
0
2022-08-24 07:51 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy