Forum


Powrót Omyłki rachunkowe w wycenie ofertowej czy omyłka pisarska

PP

Paweł Polak

1

Postępowanie w procedurze krajowej tryb podstawowy (art. 275 pkt 1). Zamawiający żądał wraz z ofertą przedłożenia wyceny ofertowej zadania i w tym celu zredagował załącznik – tabelę z pozycjami do wyceny wskazując Nazwę robót, ilość robót oraz kolumny do uzupełnienia przez Wykonawcę: cena jednostkowa/Wartość pozycji netto/Vat 23%/Wartość pozycji brutto.
W nagłówku kolumny „wartość pozycji netto” Zamawiający wskazał sposób wyliczenia tj. iloczyn wartości z kolumny pn. „ilość” i wartość z kolumny pn. „cena jednostkowa”. Wykonawca w cenie jednostkowej wpisał te same wartości jak w kolumnie „wartość pozycji netto” – brak przemnożenia. Przemnożenie natomiast kwot z cen jednostkowych powoduje zwiększenie wartości oferty do rażąco wysokiej. Z uwagi na wskazany przez Zamawiającego w nagłówku kolumny precyzyjny sposób wyliczenia wartości netto pozycji skłaniam się do oczywistej omyłki rachunkowej i jej poprawienia na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 2. Zastanawiam się jednak czy nie iść w kierunku omyłki pisarskiej – jest to jednak mój domysł, że Wykonawca mógł się pomylić. W postępowaniu wpłynęło 6 ofert i tylko w tym jednym przypadku Wykonawca źle uzupełnił całą tabelę. Pozostali wykonawcy „zrozumieli” sposób jej wypełnienia i wyliczenia wartości. Co radzicie w jakim kierunku iść?
Postępowanie w procedurze krajowej tryb podstawowy (art. 275 pkt 1). Zamawiający żądał wraz z ofertą przedłożenia wyceny ofertowej zadania i w tym celu zredagował załącznik – tabelę z pozycjami do wyceny wskazując Nazwę robót, ilość robót oraz kolumny do uzupełnienia przez Wykonawcę: cena jednostkowa/Wartość pozycji netto/Vat 23%/Wartość pozycji brutto. W nagłówku kolumny „wartość pozycji netto” Zamawiający wskazał sposób wyliczenia tj. iloczyn wartości z kolumny pn. „ilość” i wartość z kolumny pn. „cena jednostkowa”. Wykonawca w cenie jednostkowej wpisał te same wartości jak w kolumnie „wartość pozycji netto” – brak przemnożenia. Przemnożenie natomiast kwot z cen jednostkowych powoduje zwiększenie wartości oferty do rażąco wysokiej. Z uwagi na wskazany przez Zamawiającego w nagłówku kolumny precyzyjny sposób wyliczenia wartości netto pozycji skłaniam się do oczywistej omyłki rachunkowej i jej poprawienia na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 2. Zastanawiam się jednak czy nie iść w kierunku omyłki pisarskiej – jest to jednak mój domysł, że Wykonawca mógł się pomylić. W postępowaniu wpłynęło 6 ofert i tylko w tym jednym przypadku Wykonawca źle uzupełnił całą tabelę. Pozostali wykonawcy „zrozumieli” sposób jej wypełnienia i wyliczenia wartości. Co radzicie w jakim kierunku iść?
0
2023-04-13 13:51 0

M.

Małgorzata .....

Fachowiec 1457

Sposób poprawienia omyłek rachunkowych powinien wynikać z opisu sposobu obliczenia ceny. Z kolei błąd pisarski powinien być oczywisty.
Rozumiem, że według pana w kolumnie cena jednostkowa powinna znaleźć się inna wartość, natomiast wartość pozycji netto jest ok i jest porównywalna z innymi ofertami. Z kolei zgodnie opisem kolumny rachunkowo powinno się poprawić wartość pozycji netto, zgodnie z przemnożeniem ceny netto x ilość. Tylko, że wtedy cena oferty wzrośnie nieproporcjonalnie do przedmiotu zamówienia i pozostałych ofert. Czy tak?
Sposób poprawienia omyłek rachunkowych powinien wynikać z opisu sposobu obliczenia ceny. Z kolei błąd pisarski powinien być oczywisty. Rozumiem, że według pana w kolumnie cena jednostkowa powinna znaleźć się inna wartość, natomiast wartość pozycji netto jest ok i jest porównywalna z innymi ofertami. Z kolei zgodnie opisem kolumny rachunkowo powinno się poprawić wartość pozycji netto, zgodnie z przemnożeniem ceny netto x ilość. Tylko, że wtedy cena oferty wzrośnie nieproporcjonalnie do przedmiotu zamówienia i pozostałych ofert. Czy tak?
0
2023-04-13 14:57 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy