Forum


Powrót Termin ważności gwarancji ubezpieczeniowej

R.

Rafał .....

11

Taka oto sytuacja:
Wykonawca chce zmienić formę zabezpieczenia wniesionego w pieniądzu na gwarancję ubezpieczeniową. Jej projekt zawiera zapis: „ (…)roszczenie Beneficjenta musi być dostarczone Gwarantowi w okresie ważności gwarancji, tj. do dnia 17.03.2027 r. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji Wykonawca ponosi przez okres 60 miesięcy od daty odbioru końcowego robót tj. do 02.03.2027 r. Wykonawca ma zgodnie z umową 14 dni na usunięcie wady. Jeżeli Wykonawca nie przystąpi do usunięcia wad w terminie, Zamawiający może zlecić zastępcze usunięcie wad podmiotowi trzeciemu po uprzednim wezwaniu Wykonawcy i wyznaczeniu dodatkowego terminu nie krótszego niż 7 dni. Jeżeli zostaną naliczone kary umowne z tytułu zwłoki w usunięciu wad, Wykonawca ma obowiązek ich zapłaty w terminie 14 dni.

Z powyższej analizy zapisów umowy wynika, że termin ważności gwarancji ubezpieczeniowej jest za krótki, aby jej Beneficjent uzyskał wypłatę z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej w przypadku ujawnienia się wad pod koniec okresu obowiązywania gwarancji lub rękojmi (np. 01.03.2027 r.) i nieusunięcia ich przez Wykonawcę lub niezapłacenia kary umownej zgodnie z postanowieniami zawartego kontraktu dotyczącymi terminów.

Odmowę zmiany terminu obowiązywania gwarancji gwarant uzasadnił następująco:
„termin ważności zabezpieczenia określony zgodnie z wymaganiami zawartymi w Umowie tj. kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji, wynosząca 30% wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zostanie zwrócona nie później niż w 15 dniu po upływie tego okresu.” Jest to oczywiście termin na zwrot zabezpieczenia przez zamawiającego, ale tylko w przypadku, gdy nie zajdzie powód do jego realizacji. Nie uwzględniono zatem kolejnych zapisów umowy, tj. „Jeżeli nie zajdzie powód do realizacji zabezpieczenia w całości lub w części, podlega ono zwrotowi Wykonawcy w terminach(…)

Czy w Waszej ocenie należy przyjąć dokument gwarancyjny z wskazaną w nim datą, czy też odmówić i kolejny raz żądać korekty terminu, w którym zamawiający może złożyć wezwanie do zapłaty.
Taka oto sytuacja: Wykonawca chce zmienić formę zabezpieczenia wniesionego w pieniądzu na gwarancję ubezpieczeniową. Jej projekt zawiera zapis: „ (…)roszczenie Beneficjenta musi być dostarczone Gwarantowi w okresie ważności gwarancji, tj. do dnia 17.03.2027 r. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi i gwarancji Wykonawca ponosi przez okres 60 miesięcy od daty odbioru końcowego robót tj. do 02.03.2027 r. Wykonawca ma zgodnie z umową 14 dni na usunięcie wady. Jeżeli Wykonawca nie przystąpi do usunięcia wad w terminie, Zamawiający może zlecić zastępcze usunięcie wad podmiotowi trzeciemu po uprzednim wezwaniu Wykonawcy i wyznaczeniu dodatkowego terminu nie krótszego niż 7 dni. Jeżeli zostaną naliczone kary umowne z tytułu zwłoki w usunięciu wad, Wykonawca ma obowiązek ich zapłaty w terminie 14 dni. Z powyższej analizy zapisów umowy wynika, że termin ważności gwarancji ubezpieczeniowej jest za krótki, aby jej Beneficjent uzyskał wypłatę z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej w przypadku ujawnienia się wad pod koniec okresu obowiązywania gwarancji lub rękojmi (np. 01.03.2027 r.) i nieusunięcia ich przez Wykonawcę lub niezapłacenia kary umownej zgodnie z postanowieniami zawartego kontraktu dotyczącymi terminów. Odmowę zmiany terminu obowiązywania gwarancji gwarant uzasadnił następująco: „termin ważności zabezpieczenia określony zgodnie z wymaganiami zawartymi w Umowie tj. kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji, wynosząca 30% wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zostanie zwrócona nie później niż w 15 dniu po upływie tego okresu.” Jest to oczywiście termin na zwrot zabezpieczenia przez zamawiającego, ale tylko w przypadku, gdy nie zajdzie powód do jego realizacji. Nie uwzględniono zatem kolejnych zapisów umowy, tj. „Jeżeli nie zajdzie powód do realizacji zabezpieczenia w całości lub w części, podlega ono zwrotowi Wykonawcy w terminach(…) Czy w Waszej ocenie należy przyjąć dokument gwarancyjny z wskazaną w nim datą, czy też odmówić i kolejny raz żądać korekty terminu, w którym zamawiający może złożyć wezwanie do zapłaty.
0
2023-04-13 14:38 0

T.

Tomasz .....

Fachowiec 847

Są orzeczenia, że terminy gwarancji wadialnych ustalone w sposób analogiczny jak wykazałeś (roszczenie Beneficjenta musi być dostarczone Gwarantowi w okresie ważności...) stanowią podstawę do odrzucenia oferty.
Ja bym potraktował per analogiam.
Są orzeczenia, że terminy gwarancji wadialnych ustalone w sposób analogiczny jak wykazałeś (roszczenie Beneficjenta musi być dostarczone Gwarantowi w okresie ważności...) stanowią podstawę do odrzucenia oferty. Ja bym potraktował per analogiam.
0
2023-04-13 15:29 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy