Forum


Powrót wartośc kosztorysowa a kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć

BC

Beata Ciszek

0

czy wartość zamówienia (kosztorys robót budowlanych)może być wyższa niż kwota, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizacje zamówienia?
Jaką kwotę bierzemy pod uwagę stawiając warunki udziału w postępowaniu? Kwotę kosztorysową, czy to ile zamawiający może zapłacić?
czy wartość zamówienia (kosztorys robót budowlanych)może być wyższa niż kwota, jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizacje zamówienia? Jaką kwotę bierzemy pod uwagę stawiając warunki udziału w postępowaniu? Kwotę kosztorysową, czy to ile zamawiający może zapłacić?
0
2016-07-13 10:49 0

S.

Sławomir .....

1

Ad.1 Ja osobiście przychylam się do poglądu że można. Przy czym dysproporcja nie powinna być zbyt duża. Najlepiej podchodzić do sprawy indywidualnie - jeżeli w podobnych zamówieniach zwyczajowo uzyskujemy oferty tańsze o 30 % w stosunku do kosztorysu nie będzie naruszeniem UoFP jeżeli uruchomimy przetarg nie mając 20% wartości kosztorysowej. Braki budżetowe muszą oczywiście wynikać z przesłanek o charakterze obiektywnym, nie dopuszczalna jest sytuacja kiedy Zamawiający ma dotacje na daną RB w wysokości 1 miliona a odczytuje kwotę przeznaczoną w wysokości 800k gdyż może to być potraktowane jako manipulacja (oczywiście w określonych przypadkach ale nie będę zanudzał)
Ad. 2 Jak już to kwotę kosztorysową, warunek ma być proporcjonalny do przedmiotu zamówienia, a jeżeli wartość została wyszacowana należycie to nie ma przeszkód żeby żądać do pełnej wartości przedmiotu zamówienia. Ja osobiście zawsze obniżam wartość takiego warunku o jakieś 20-30%, wychodzę z założenia że jest to wystarczające.
Ad.1 Ja osobiście przychylam się do poglądu że można. Przy czym dysproporcja nie powinna być zbyt duża. Najlepiej podchodzić do sprawy indywidualnie - jeżeli w podobnych zamówieniach zwyczajowo uzyskujemy oferty tańsze o 30 % w stosunku do kosztorysu nie będzie naruszeniem UoFP jeżeli uruchomimy przetarg nie mając 20% wartości kosztorysowej. Braki budżetowe muszą oczywiście wynikać z przesłanek o charakterze obiektywnym, nie dopuszczalna jest sytuacja kiedy Zamawiający ma dotacje na daną RB w wysokości 1 miliona a odczytuje kwotę przeznaczoną w wysokości 800k gdyż może to być potraktowane jako manipulacja (oczywiście w określonych przypadkach ale nie będę zanudzał) Ad. 2 Jak już to kwotę kosztorysową, warunek ma być proporcjonalny do przedmiotu zamówienia, a jeżeli wartość została wyszacowana należycie to nie ma przeszkód żeby żądać do pełnej wartości przedmiotu zamówienia. Ja osobiście zawsze obniżam wartość takiego warunku o jakieś 20-30%, wychodzę z założenia że jest to wystarczające.
1
2016-07-13 11:33 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy