Forum


Powrót wymóg zatrudnienia na umowę o pracę w postępowaniu na usługi

M.

Monika .....

7

Postępowanie na usługę ratownictwa wodnego. Czy Zamawiający musi wymagać od Wykonawcy i podwykonawcy zatrudnienia ratowników na podstawie umowy o pracę ? Czy jest dopuszczalna inna forma np. umowa-zlecenie. Zaznaczam, że osoby w większości trudnią się tez inną profesją i są zatrudnione w innych firmach na umowę o pracę a pracę na pełny etat a na pływalni pracują dodatkowo na jakąś część etatu.
Postępowanie na usługę ratownictwa wodnego. Czy Zamawiający musi wymagać od Wykonawcy i podwykonawcy zatrudnienia ratowników na podstawie umowy o pracę ? Czy jest dopuszczalna inna forma np. umowa-zlecenie. Zaznaczam, że osoby w większości trudnią się tez inną profesją i są zatrudnione w innych firmach na umowę o pracę a pracę na pełny etat a na pływalni pracują dodatkowo na jakąś część etatu.
1
2017-07-06 06:21 0

M.

Małgorzata .....

19

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/opinia-dotyczaca-art.-29-ust.-3a-ustawy-pzp

trzeba zadecydować, czy praca ratownika wypełnia znamiona art. 22§1 Kodeksu Pracy
https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-archiwalne/opinia-dotyczaca-art.-29-ust.-3a-ustawy-pzp trzeba zadecydować, czy praca ratownika wypełnia znamiona art. 22§1 Kodeksu Pracy
1
2017-07-06 06:31 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy