Forum

Powrót Wykonawca odmówił podpisania umowy

R.

Radosław .....

1

Witam.
Dzisiaj się dowiedziałem, iż Wykonawca odmówił podpisania umowy, co zaskoczyło mnie tym bardziej, iż złożył gwarancję należytego wykonania umowy.
Chciałem zasięgnąć waszej rady odnośnie dalszej procedury, a mianowicie:
1. korzystam z 94.3 i wybieram następnego wykonawcę
2. zatrzymuje wadium wykonawcy odmawiającego podpisania umowy
3. żądam od drugiego na podstawie 46.1 ponownego wniesienia wadium
4. żądam dokumentów na podstawie 26.2
5. zawiadamiam o wyborze najkorzystniejszej oferty
6. podpisuje umowę bez obowiązku stanstill (art. 91.1)
To jest według mnie logiczne postępowanie.
Ale czy mogę zastosować literalnie art. 94.3 i wybrać następnego bez ponownego badania i oceny oferty ? - według mnie jest to niedopatrzenie ustawodawcy ale proszę o opinie w tym temacie.

Chciałem nadmienić iż upłynął już termin związania ofertą, ponieważ Wykonawca najpierw bardzo długo zastawiał się nad podpisaniem uowy a później odmówił. Czy mogę procedować dalej mając na względzie, iż kolejny wykonawca, którego teraz wybiorę nie jest związany ofertą i może bez konsekwencji odmówić podpisana umowy i nie przepadnie mu wadium.

Intryguje mnie jeszcze kwestia gwarancji należytego wykonania umowy, która wykonawca odmawiający podpasania umowy wcześniej złożył. Czy mogę z niej jakoś skorzystać czy muszę mu ją zwrócić?
Witam. Dzisiaj się dowiedziałem, iż Wykonawca odmówił podpisania umowy, co zaskoczyło mnie tym bardziej, iż złożył gwarancję należytego wykonania umowy. Chciałem zasięgnąć waszej rady odnośnie dalszej procedury, a mianowicie: 1. korzystam z 94.3 i wybieram następnego wykonawcę 2. zatrzymuje wadium wykonawcy odmawiającego podpisania umowy 3. żądam od drugiego na podstawie 46.1 ponownego wniesienia wadium 4. żądam dokumentów na podstawie 26.2 5. zawiadamiam o wyborze najkorzystniejszej oferty 6. podpisuje umowę bez obowiązku stanstill (art. 91.1) To jest według mnie logiczne postępowanie. Ale czy mogę zastosować literalnie art. 94.3 i wybrać następnego bez ponownego badania i oceny oferty ? - według mnie jest to niedopatrzenie ustawodawcy ale proszę o opinie w tym temacie. Chciałem nadmienić iż upłynął już termin związania ofertą, ponieważ Wykonawca najpierw bardzo długo zastawiał się nad podpisaniem uowy a później odmówił. Czy mogę procedować dalej mając na względzie, iż kolejny wykonawca, którego teraz wybiorę nie jest związany ofertą i może bez konsekwencji odmówić podpisana umowy i nie przepadnie mu wadium. Intryguje mnie jeszcze kwestia gwarancji należytego wykonania umowy, która wykonawca odmawiający podpasania umowy wcześniej złożył. Czy mogę z niej jakoś skorzystać czy muszę mu ją zwrócić?
1
2017-08-10 18:41 0

M.

Marta .....

27

Przeoczenie upływu terminu związania ofertą to poważny problem. Po pierwsze, nie możesz zatrzymać wadium pierwszego wykonawcy. Po drugie - nie możesz wezwać do wniesienia wadium następnego, po terminie związania oferta, chyba ze sam wykonawca ten termin przywróci (bo wezwać go tez nie możesz).
Jeżeli wykonawca sam przywróci termin, to możesz go wezwać do złożenia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 2f i zbadać ofertę.
Przeoczenie upływu terminu związania ofertą to poważny problem. Po pierwsze, nie możesz zatrzymać wadium pierwszego wykonawcy. Po drugie - nie możesz wezwać do wniesienia wadium następnego, po terminie związania oferta, chyba ze sam wykonawca ten termin przywróci (bo wezwać go tez nie możesz). Jeżeli wykonawca sam przywróci termin, to możesz go wezwać do złożenia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 2f i zbadać ofertę.
1
2017-08-17 08:18 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy