Forum


Powrót Składanie oswiadczenia przez osobę podpisującą umowę a uchwała RIO w Krakowie 2016r.

J.

Jacek .....

Fachowiec 859

Co państwo sądzą (zwłaszcza ci co są po kontrolach w tym temacie) czy osoby podpisujące umowę składają oświadczenie o istnieniu lub braku istnienia przesłanek wyłączających z postępowania osoby, które wykonują czynności związane z przetargiem? Wątpliwości wzbudziła postawa UZP na jednym z ostatnich szkoleń, gdzie stwierdzili że trzeba składać i powołują się na wyrok SN z 17.12.2010r. (umowa kończy postępowanie), dodatkowo pojawiła się uchwała RIO w Krakowie z 3.08.2016r. stwierdzająca że w kręgu czynności o których mowa w art. 17 ustawy pzp mieści się czynność zawarcia umowy. Podobno jest to dyskusyjne stanowisko nawet w orzecznictwie. Przeciwko wypowiadają się niektórzy eksperci, jest kilka wyroków KIO, kilka publikacji no i opinia UZP w której jest wskazane jakie czynności są wykonywane w postępowaniu.
Co państwo sądzą (zwłaszcza ci co są po kontrolach w tym temacie) czy osoby podpisujące umowę składają oświadczenie o istnieniu lub braku istnienia przesłanek wyłączających z postępowania osoby, które wykonują czynności związane z przetargiem? Wątpliwości wzbudziła postawa UZP na jednym z ostatnich szkoleń, gdzie stwierdzili że trzeba składać i powołują się na wyrok SN z 17.12.2010r. (umowa kończy postępowanie), dodatkowo pojawiła się uchwała RIO w Krakowie z 3.08.2016r. stwierdzająca że w kręgu czynności o których mowa w art. 17 ustawy pzp mieści się czynność zawarcia umowy. Podobno jest to dyskusyjne stanowisko nawet w orzecznictwie. Przeciwko wypowiadają się niektórzy eksperci, jest kilka wyroków KIO, kilka publikacji no i opinia UZP w której jest wskazane jakie czynności są wykonywane w postępowaniu.
1
2018-02-20 09:30 0

B.

Beata .....

Fachowiec 310

Wydaje się, że problem zatoczył koło i znowu powraca, tym razem w rozszerzonych wersjach :)
Trudno dyskutować z wyrokami, czasami z opisu sytuacji wynikało, że tak właśnie należało postąpić. Natomiast, osobiście uważam (takie tam rozważania), że jeżeli Zamawiający - dyrektor itp,:
a) nie wykonuje czynności w postępowaniu i przekazał upoważnienie do dokonania następujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia - zaznaczono to w protokole i jest dokument na potwierdzenie zaistnienia faktu;
b) nie podpisuje się na żadnych dokumentach przetargowych (a my rzeczywiście nie biegamy i nie konsultujemy :);
c) rzeczywiście nie uczestniczy na żadnym etapie postępowania - oznacza to, że DZP + osoba wskazana przez Zamawiającego prowadzą postępowanie bez jego udziału;
d) po wyborze oferty, dział przygotowuje umowę i wysyła ją do Wykonawcy;
e) podpisana przez Wykonawcę wraca do Zamawiającego gdzie jest składany podpis - Dyrektora lub osoby upoważnionej, bo nie ma Dyrektora (osoby upoważnione też w żaden sposób nie uczestniczyły w przetargu);
to nie ma podstaw do składania oświadczenia.
U mnie jest tak, że Dyrektor - osoba podpisująca z upoważnienia, sprawdza, czy jest podpis Radcy i z czego wynika umowa (jak przetarg to nie pytają co i jak - przecież dano upoważnienie do czynności). Ta osoba nawet oferty nie widziała - do czego ma składać oświadczenie?
Ponadto, często się zdarza, że z jakiegoś tam powodu wysyłane są umowy z już wpisaną datą ich obowiązywania (u nas rzadko, ale sporadycznie zdarza się - po uzgodnieniu z Wykonawcą); więc jak wróci taka umowa to już podpis jest składany w trakcie jej realizacji (dlatego unikamy takich sytuacji i na 99% nie mamy, ale wiem, że wielu Zamawiających stosuje takie praktyki). Jeżeli tak jest, to Wykonawca już realizuje umowę, więc podpis przez Dyrektora nijak ma się do składanego oświadczenia w trakcie postępowania.
Wydaje się, że problem zatoczył koło i znowu powraca, tym razem w rozszerzonych wersjach :) Trudno dyskutować z wyrokami, czasami z opisu sytuacji wynikało, że tak właśnie należało postąpić. Natomiast, osobiście uważam (takie tam rozważania), że jeżeli Zamawiający - dyrektor itp,: a) nie wykonuje czynności w postępowaniu i przekazał upoważnienie do dokonania następujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia - zaznaczono to w protokole i jest dokument na potwierdzenie zaistnienia faktu; b) nie podpisuje się na żadnych dokumentach przetargowych (a my rzeczywiście nie biegamy i nie konsultujemy :); c) rzeczywiście nie uczestniczy na żadnym etapie postępowania - oznacza to, że DZP + osoba wskazana przez Zamawiającego prowadzą postępowanie bez jego udziału; d) po wyborze oferty, dział przygotowuje umowę i wysyła ją do Wykonawcy; e) podpisana przez Wykonawcę wraca do Zamawiającego gdzie jest składany podpis - Dyrektora lub osoby upoważnionej, bo nie ma Dyrektora (osoby upoważnione też w żaden sposób nie uczestniczyły w przetargu); to nie ma podstaw do składania oświadczenia. U mnie jest tak, że Dyrektor - osoba podpisująca z upoważnienia, sprawdza, czy jest podpis Radcy i z czego wynika umowa (jak przetarg to nie pytają co i jak - przecież dano upoważnienie do czynności). Ta osoba nawet oferty nie widziała - do czego ma składać oświadczenie? Ponadto, często się zdarza, że z jakiegoś tam powodu wysyłane są umowy z już wpisaną datą ich obowiązywania (u nas rzadko, ale sporadycznie zdarza się - po uzgodnieniu z Wykonawcą); więc jak wróci taka umowa to już podpis jest składany w trakcie jej realizacji (dlatego unikamy takich sytuacji i na 99% nie mamy, ale wiem, że wielu Zamawiających stosuje takie praktyki). Jeżeli tak jest, to Wykonawca już realizuje umowę, więc podpis przez Dyrektora nijak ma się do składanego oświadczenia w trakcie postępowania.
1
2018-02-20 12:26 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy