Forum


Powrót Zastosowanie art. 6a ustawy Pzp

B.

Beata .....

0

Czy zastosowanie art. 6a ustawy Pzp wiąże się z uszczupleniem przedmiotu zamówienia głównego czy też może to być zwiększenie o nowe zamówienie?
Sytuacja wygląda tak: zaplanowaliśmy postępowanie (do którego już udzieliliśmy jednego zamówienia z zastosowanie art. 6a) i jesteśmy w trakcie jego procedowania. Jednak ponownie pojawiła się potrzeba zabezpieczenia Zamawiającego w materiały bieżące które są również elementami dużego postępowania. Aby zapewnić ciągłość świadczenia (zanim zostanie rozstrzygnięte postępowanie) ponownie chcemy udzielić zamówienia zgodnie z art. 6a. Pytanie: czy koniecznie musi to być związane z „uszczupleniem” OPZ postepowania (nie przekroczymy 80 000 euro ani 20% całości) czy tez możemy zwiększyć wartość szacunkową całości o to dodatkowe zamówienie (tez nie przekroczymy 80 000 euro i siłą rzeczy 20 % wartości całości, ponieważ ulegnie ona zwiększeniu). Zastanawiam się czy ciągłe zwiększanie wartości całości przedmiotu zamówienia o kolejne 6a nie stoi w sprzeczności z istotą samego art. 6a (nigdy nie przekroczymy 20% wartości zamówienia głównego ponieważ przy kolejnych zamówieniach jego wartość się zwiększa). Jednak z drugiej strony nie wydaje się aby takie działanie prowadziło do naruszenia przepisów ustawy Pzp, ponieważ wszystkie okoliczności tego przepisu zostały wyczerpane.
Jakie jest Państwa zdanie w temacie.
Czy zastosowanie art. 6a ustawy Pzp wiąże się z uszczupleniem przedmiotu zamówienia głównego czy też może to być zwiększenie o nowe zamówienie? Sytuacja wygląda tak: zaplanowaliśmy postępowanie (do którego już udzieliliśmy jednego zamówienia z zastosowanie art. 6a) i jesteśmy w trakcie jego procedowania. Jednak ponownie pojawiła się potrzeba zabezpieczenia Zamawiającego w materiały bieżące które są również elementami dużego postępowania. Aby zapewnić ciągłość świadczenia (zanim zostanie rozstrzygnięte postępowanie) ponownie chcemy udzielić zamówienia zgodnie z art. 6a. Pytanie: czy koniecznie musi to być związane z „uszczupleniem” OPZ postepowania (nie przekroczymy 80 000 euro ani 20% całości) czy tez możemy zwiększyć wartość szacunkową całości o to dodatkowe zamówienie (tez nie przekroczymy 80 000 euro i siłą rzeczy 20 % wartości całości, ponieważ ulegnie ona zwiększeniu). Zastanawiam się czy ciągłe zwiększanie wartości całości przedmiotu zamówienia o kolejne 6a nie stoi w sprzeczności z istotą samego art. 6a (nigdy nie przekroczymy 20% wartości zamówienia głównego ponieważ przy kolejnych zamówieniach jego wartość się zwiększa). Jednak z drugiej strony nie wydaje się aby takie działanie prowadziło do naruszenia przepisów ustawy Pzp, ponieważ wszystkie okoliczności tego przepisu zostały wyczerpane. Jakie jest Państwa zdanie w temacie.
0
2018-06-28 11:00 0

J.

Jacek .....

Fachowiec 859

Moim zdaniem z art. 6a nie można korzystać w nieskończoność. Jeżeli macie zamówienie o pewnej wartości z podziałem na części to możecie stosować do tej części art. 6a która spełnia warunki ustawowe, natomiast zwiększanie wartości zamówienia później to są już nowe okoliczności (np. otrzymanie nowych nieprzewidzianych środków na realizację zadania to traktujemy jako nowe zamówienie).
Moim zdaniem z art. 6a nie można korzystać w nieskończoność. Jeżeli macie zamówienie o pewnej wartości z podziałem na części to możecie stosować do tej części art. 6a która spełnia warunki ustawowe, natomiast zwiększanie wartości zamówienia później to są już nowe okoliczności (np. otrzymanie nowych nieprzewidzianych środków na realizację zadania to traktujemy jako nowe zamówienie).
0
2018-06-28 12:44 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy