Forum


Powrót Przetarg na dostawę a Wizja lokalna i odwołanie do PN na RB

R.

Robert .....

7

Drodzy Państwo,
Przystępuję do PN poniżej progów na dostawę mebli, gdzie w SIWZ Zamawiający zamieścił zapis o zalecanej wizji lokalnej i wrazie konieczności przekierowuje do przetargu i dokumentów na RB, który były 2 lata temu jako dokumenty pomocnicze.
Meble zamawiający opisał określonymi wymiarami, podając widełki.

Pytanie brzmi, jeżeli nie dokonam wizji lokalnej, zaoferuje meble, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia , wygram a przy dostawie meble okażą się np. za duże ( do wnęki), to czy zamawiający może żądać wymiany asortymentu?
Po czyjej stronie leży wina? Zamawiający może odmówić odbioru asortymentu?
Drodzy Państwo, Przystępuję do PN poniżej progów na dostawę mebli, gdzie w SIWZ Zamawiający zamieścił zapis o zalecanej wizji lokalnej i wrazie konieczności przekierowuje do przetargu i dokumentów na RB, który były 2 lata temu jako dokumenty pomocnicze. Meble zamawiający opisał określonymi wymiarami, podając widełki. Pytanie brzmi, jeżeli nie dokonam wizji lokalnej, zaoferuje meble, zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia , wygram a przy dostawie meble okażą się np. za duże ( do wnęki), to czy zamawiający może żądać wymiany asortymentu? Po czyjej stronie leży wina? Zamawiający może odmówić odbioru asortymentu?
0
2019-03-13 14:05 0

B.

Beata .....

Fachowiec 310

Przy dostawie mebli pod wymiar często bywają problemy z dokładnymi wymiarami - stąd zapewne zalecenie wizji lokalnej. Nie koniecznie opis musi zawierać jakieś nieścisłości (z winy Zamawiającego), ale rzeczywiście może się zdarzyć, że przy montażu jakaś sztuka mebla nie daje się poprawnie zamontować.
Jeżeli opis mebli wskazuje na określone parametry +/-X to przyjmujemy, że dany parametr +X powinien umożliwić nam wstawienie np. danego mebla do wnęki. W przypadku, gdyby wnęka okazała się mniejsza niż te +X to wówczas opis Zamawiającego nie był precyzyjny. Jeżeli, problem z wstawieniem wynika jednak z innych nierówności w podłodze/ścianie to powinno być to wskazane w opisie - często w informacji dot. wizji lokalnej, żeby Wykonawca mógł sam ocenić - fachowym okiem, czy wskazany wymiar mebli do wnęki rzeczywiście jest zgodny/nie występują inne przeszkody.
Realizacja zamówienia powinna przynieść korzyść dla obydwu stron: Zamawiający otrzymuje potrzebny produkt a Wykonawca zapłatę (w niej zysk). Lepiej wszystkie watpliwości rozstrzygnąć wcześniej, niż złożyć ofertę z nastawieniem szukania winy "jeżeli coś...".
Przy dostawie mebli pod wymiar często bywają problemy z dokładnymi wymiarami - stąd zapewne zalecenie wizji lokalnej. Nie koniecznie opis musi zawierać jakieś nieścisłości (z winy Zamawiającego), ale rzeczywiście może się zdarzyć, że przy montażu jakaś sztuka mebla nie daje się poprawnie zamontować. Jeżeli opis mebli wskazuje na określone parametry +/-X to przyjmujemy, że dany parametr +X powinien umożliwić nam wstawienie np. danego mebla do wnęki. W przypadku, gdyby wnęka okazała się mniejsza niż te +X to wówczas opis Zamawiającego nie był precyzyjny. Jeżeli, problem z wstawieniem wynika jednak z innych nierówności w podłodze/ścianie to powinno być to wskazane w opisie - często w informacji dot. wizji lokalnej, żeby Wykonawca mógł sam ocenić - fachowym okiem, czy wskazany wymiar mebli do wnęki rzeczywiście jest zgodny/nie występują inne przeszkody. Realizacja zamówienia powinna przynieść korzyść dla obydwu stron: Zamawiający otrzymuje potrzebny produkt a Wykonawca zapłatę (w niej zysk). Lepiej wszystkie watpliwości rozstrzygnąć wcześniej, niż złożyć ofertę z nastawieniem szukania winy "jeżeli coś...".
0
2019-03-13 14:20 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy