Forum


Powrót Negocjacje bez ogłoszenia - prośba o wyjaśnienie SIWZ

J.

Jacek .....

1

Witam, w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji bez ogłoszenia zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego na przygotowanie i złożenie oferty. Czyli właściwie dowolny. A co jeżeli zamawiający otrzyma prośbę o wyjaśnienie treści SIWZ? Obowiązuje go termin na udzielenie odpowiedzi 2 lub 6 dni przed upływem terminu składania ofert?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Witam, w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji bez ogłoszenia zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego na przygotowanie i złożenie oferty. Czyli właściwie dowolny. A co jeżeli zamawiający otrzyma prośbę o wyjaśnienie treści SIWZ? Obowiązuje go termin na udzielenie odpowiedzi 2 lub 6 dni przed upływem terminu składania ofert? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
0
2019-05-17 11:33 0

B.

Beata .....

Fachowiec 310

NbO i WR to takie tryby, w których liczy się czas - przecież nie można przeprowadzić np. PN. Niemniej jednak, jeżeli Wykonawcy zadadzą pytanie (w sumie to wszystkie niejasności powinny być wyjaśnione na etapie negocjacji) to ustawa określa min. terminy przed złożeniem oferty. W WR co prawda nie ma takiej oferty jak np. w PN, ale w NbO po negocjowaniu zapisów umowy zapraszamy do złożenia oferty i musimy dać czas niezbędny na jej złożenia. Wobec tego, jeżeli wpłyną pytania to po udzieleniu odpowiedzi musi być odpowiedni czas na złożenia oferty uwzględniającej odpowiedź Zamawiającego - tym bardziej, że w tym trybie ilość ofert jest ściśle ograniczona.
Nie widzę, żeby w ustawie art 38 był wyłączony dla tego trybu. Jednak należy mieć na uwadze, że SIWZ jest wynikiem negocjacji z wykonawcami, tym samym jest wiążący i nie może być po raz kolejny negocjowany.
NbO i WR to takie tryby, w których liczy się czas - przecież nie można przeprowadzić np. PN. Niemniej jednak, jeżeli Wykonawcy zadadzą pytanie (w sumie to wszystkie niejasności powinny być wyjaśnione na etapie negocjacji) to ustawa określa min. terminy przed złożeniem oferty. W WR co prawda nie ma takiej oferty jak np. w PN, ale w NbO po negocjowaniu zapisów umowy zapraszamy do złożenia oferty i musimy dać czas niezbędny na jej złożenia. Wobec tego, jeżeli wpłyną pytania to po udzieleniu odpowiedzi musi być odpowiedni czas na złożenia oferty uwzględniającej odpowiedź Zamawiającego - tym bardziej, że w tym trybie ilość ofert jest ściśle ograniczona. Nie widzę, żeby w ustawie art 38 był wyłączony dla tego trybu. Jednak należy mieć na uwadze, że SIWZ jest wynikiem negocjacji z wykonawcami, tym samym jest wiążący i nie może być po raz kolejny negocjowany.
0
2019-05-17 12:30 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy