Forum


Powrót Brak podpisu kwalifikowanego na ofercie a zatwierdzenie przez Wykonawcę formularza do składania ofert p. kwalifikowanym na epuap.

M.

Mariusz .....

0

Wykonawca nie podpisał dokumentu p. kwalifikowanym przed zaszyfrowaniem oferty(według ostatnich opinii dopuszczalne jest podpisanie scanu oferty podpisem kwalifikowanym aby oferta była ważna). Wykonawca natomiast użył podpisu kwalifikowanego do zatwierdzenia formularz na epuap do składania ofert. Na Urzędowym Poświadczeniu Przedłożenia na Epuap jest informacja o podpisie kwalifikowanym dokumentu wraz z załącznikiem. W programie do weryfikacji podpisu jeżeli zweryfikujemy razem pobrany formularz ZlozenieZmianaWycofanie.xml oraz zaszyfrowaną ofertę otrzymamy elektroniczne poświadczenie weryfikacji formularza do składania oferty oraz zaszyfrowanego załącznika wraz z pełnymi informacjami oraz dodatkowo informację:

Podpisano zewnętrzny plik - zaszyfrowana%2520oferta%2520do%2520miniPortal.zip (nazwa tej oferty).


Jeżeli zweryfikujemy sam załącznik (zaszyfrowany lub rozszyfrowany) program wskazuje że nie może zweryfikować podpisu kwalifikowanego.

W związku z powyższym oferta podlega odrzuceniu? Czy podpisanie formularza wraz załącznikiem podpisem kwalifikowanym na epuap (nie profilem zaufanym) jest równoznaczne z podpisaniem oferty przez Wykonawcę przed zaszyfrowaniem.
Wykonawca nie podpisał dokumentu p. kwalifikowanym przed zaszyfrowaniem oferty(według ostatnich opinii dopuszczalne jest podpisanie scanu oferty podpisem kwalifikowanym aby oferta była ważna). Wykonawca natomiast użył podpisu kwalifikowanego do zatwierdzenia formularz na epuap do składania ofert. Na Urzędowym Poświadczeniu Przedłożenia na Epuap jest informacja o podpisie kwalifikowanym dokumentu wraz z załącznikiem. W programie do weryfikacji podpisu jeżeli zweryfikujemy razem pobrany formularz ZlozenieZmianaWycofanie.xml oraz zaszyfrowaną ofertę otrzymamy elektroniczne poświadczenie weryfikacji formularza do składania oferty oraz zaszyfrowanego załącznika wraz z pełnymi informacjami oraz dodatkowo informację: Podpisano zewnętrzny plik - zaszyfrowana%2520oferta%2520do%2520miniPortal.zip (nazwa tej oferty). Jeżeli zweryfikujemy sam załącznik (zaszyfrowany lub rozszyfrowany) program wskazuje że nie może zweryfikować podpisu kwalifikowanego. W związku z powyższym oferta podlega odrzuceniu? Czy podpisanie formularza wraz załącznikiem podpisem kwalifikowanym na epuap (nie profilem zaufanym) jest równoznaczne z podpisaniem oferty przez Wykonawcę przed zaszyfrowaniem.
0
2019-07-14 19:54 0

J.

Jagoda .....

49

W mojej opinii przesłanie formularza przez epuap działa bardziej na zasadzie przesłania koperty - co z tego, że koperta jest podpisana, skoro jej zawartość nie jest.
Nie znam żadnego orzecznictwa w tej sprawie, ale bardziej bym się przychylała do odrzucenia niepodpisanej oferty. Podejrzewam, że SIWZ skopiowano przykładowe zapisy proponowane przez UZP przy postępowaniach z wykorzystaniem miniportalu, a tam dość jasno określono, co należy podpisać i jest to oferta, a nie formularz epuap.
W mojej opinii przesłanie formularza przez epuap działa bardziej na zasadzie przesłania koperty - co z tego, że koperta jest podpisana, skoro jej zawartość nie jest. Nie znam żadnego orzecznictwa w tej sprawie, ale bardziej bym się przychylała do odrzucenia niepodpisanej oferty. Podejrzewam, że SIWZ skopiowano przykładowe zapisy proponowane przez UZP przy postępowaniach z wykorzystaniem miniportalu, a tam dość jasno określono, co należy podpisać i jest to oferta, a nie formularz epuap.
0
2019-07-15 09:11 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy