Forum


Powrót Zamówienia publiczne w świtle ustawy o centralizacji VAT

K.

Karol .....

9

Dnia 13 września 2016 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1454) „ustawa centralizacyjna” w zakresie rozliczenia VAT przez jednostki samorządu terytorialnego.
Najpóźniej, począwszy od 1 stycznia 2017 roku, jednostki samorządu terytorialnego obowiązane są do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi.
Czy obecni tu forumowicze nie uważają, że ustawa ta istotnie wpłynie na wzrost ilości postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w J.S.T?
Póki co podległe jednostki organizacyjne (np. szkoły, przedszkola, biblioteki) realizują swoje zamówienia we własnym zakresie. 90% tych zamówień nie przekracza równowartości 30000 euro.
Moim zdaniem od nowego roku to się zmieni. Skoro będzie jeden wspólny NIP to znaczy , że jest jeden Zamawiający. W konsekwencji będzie trzeba dokonać sumowania tych wszystkich malutkich zamówień równego rodzaju i przeprowadzić zamówienia zgodnie z ustawą PZP - niekiedy nawet i w procedurze unijnej.
Jeśli ma ktoś odmienne zdanie na ten temat, chętnie go wysłucham. Nigdzie bowiem - póki co - nie znalazłem żadnym materiałów odnoszących się do tej kwestii.
Dnia 13 września 2016 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1454) „ustawa centralizacyjna” w zakresie rozliczenia VAT przez jednostki samorządu terytorialnego. Najpóźniej, począwszy od 1 stycznia 2017 roku, jednostki samorządu terytorialnego obowiązane są do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Czy obecni tu forumowicze nie uważają, że ustawa ta istotnie wpłynie na wzrost ilości postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w J.S.T? Póki co podległe jednostki organizacyjne (np. szkoły, przedszkola, biblioteki) realizują swoje zamówienia we własnym zakresie. 90% tych zamówień nie przekracza równowartości 30000 euro. Moim zdaniem od nowego roku to się zmieni. Skoro będzie jeden wspólny NIP to znaczy , że jest jeden Zamawiający. W konsekwencji będzie trzeba dokonać sumowania tych wszystkich malutkich zamówień równego rodzaju i przeprowadzić zamówienia zgodnie z ustawą PZP - niekiedy nawet i w procedurze unijnej. Jeśli ma ktoś odmienne zdanie na ten temat, chętnie go wysłucham. Nigdzie bowiem - póki co - nie znalazłem żadnym materiałów odnoszących się do tej kwestii.
0
2016-10-13 14:04 0

J.

Jacek .....

Fachowiec 1523

O zmianach Vat słyszałem, ale o tym że j.s.t mają przejmować wszystkie zamówienia od swoich jednostek to pierwsze słyszę. Raczej tak nie będzie.
O zmianach Vat słyszałem, ale o tym że j.s.t mają przejmować wszystkie zamówienia od swoich jednostek to pierwsze słyszę. Raczej tak nie będzie.
1
2016-10-14 05:33 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy