Forum


Powrót Gwarancja bankowa jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy

J.

Joanna .....

32

Podpowiedzcie mi, proszę, ws. możliwości wniesienia gwarancji bankowej jako zabezpieczenie należytego zabezpieczenia umowy.
Ustawa (i w ślad za tym umowa) stanowi, że zabezpieczenie (w moim przypadku: w postaci gwarancji bankowej) winno zostać wniesione przed zawarciem umowy. Bank jednak nie chce wydać takowej, jeśli nie ma numeru i daty zawarcia umowy. Wg mnie to jedno stoi w opozycji do drugiego. Jak to rozwiązać?

Teoretycznie data zawarcia umowy planowana była na dzień 16.03.2020 r. , ale z uwagi na obecną sytuację, w tym dniu została ona wysłana mailowo do Wykonawcy bez wpisanej daty i numeru (i bez naszego - Zamawiającego - podpisu). Dane te zostaną uzupełnione po jej odesłaniu do nas.
Jednak może nanieść datę 16.03. i numer z rejestru nie mając gwarancji (aby zadowolić bank, i by ten spokojnie mógł taką gwarancję wystawić), traktując, że i tak nie podpiszemy umowy dopóki tak gwarancja do nas nie dotrze? (nadmienię, że jako taki wzór gwarancji mam) . Poradźcie mi , proszę.
Podpowiedzcie mi, proszę, ws. możliwości wniesienia gwarancji bankowej jako zabezpieczenie należytego zabezpieczenia umowy. Ustawa (i w ślad za tym umowa) stanowi, że zabezpieczenie (w moim przypadku: w postaci gwarancji bankowej) winno zostać wniesione przed zawarciem umowy. Bank jednak nie chce wydać takowej, jeśli nie ma numeru i daty zawarcia umowy. Wg mnie to jedno stoi w opozycji do drugiego. Jak to rozwiązać? Teoretycznie data zawarcia umowy planowana była na dzień 16.03.2020 r. , ale z uwagi na obecną sytuację, w tym dniu została ona wysłana mailowo do Wykonawcy bez wpisanej daty i numeru (i bez naszego - Zamawiającego - podpisu). Dane te zostaną uzupełnione po jej odesłaniu do nas. Jednak może nanieść datę 16.03. i numer z rejestru nie mając gwarancji (aby zadowolić bank, i by ten spokojnie mógł taką gwarancję wystawić), traktując, że i tak nie podpiszemy umowy dopóki tak gwarancja do nas nie dotrze? (nadmienię, że jako taki wzór gwarancji mam) . Poradźcie mi , proszę.
0
2020-03-18 12:24 0

M.

Małgorzata .....

Fachowiec 861

1. Można wpisać datę zawarcia i nr umowy. Umowa i tak nie zostanie zawarta, jeżeli obie strony jej nie podpiszą a podpisze tylko jedna ze stron. Jak wykonawca podpisze z taką datą i nr, to już się nie wycofa, jeśli umowa do was dotrze razem z gwarancją. Zamawiający niczym nie ryzykuje wpisując datę i nr, ale nie podpisując umowy,
2. Drugi wariant jest taki, że w treści GNWU bank może wpisać, że przyjmuje tylko te zobowiązania, które wynikają z treści wzoru umowy umieszczonego na stronie Zamawiającego w postępowaniu prowadzonym na .....(i tu nazwa) - na ten wariant musiałby przystać Bank.
2.
1. Można wpisać datę zawarcia i nr umowy. Umowa i tak nie zostanie zawarta, jeżeli obie strony jej nie podpiszą a podpisze tylko jedna ze stron. Jak wykonawca podpisze z taką datą i nr, to już się nie wycofa, jeśli umowa do was dotrze razem z gwarancją. Zamawiający niczym nie ryzykuje wpisując datę i nr, ale nie podpisując umowy, 2. Drugi wariant jest taki, że w treści GNWU bank może wpisać, że przyjmuje tylko te zobowiązania, które wynikają z treści wzoru umowy umieszczonego na stronie Zamawiającego w postępowaniu prowadzonym na .....(i tu nazwa) - na ten wariant musiałby przystać Bank. 2.
0
2020-03-18 14:30 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy