Forum


Powrót wadium- czy jest podstawa do zatrzymania wadium

JS

Justyna Sadkowska

0

Witam, proszę o pomoc/ opinie w następującej sprawie:
Przetarg nieograniczony w progach krajowych, procedura odwrócona, wadium 4.000,00 zł. Złożono trzy oferty. Każda z trzech złożonych ofert przekraczała kwotę jaką Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nie było RNC. Najkorzystniejszy został wezwany z art. 26 ust. 2 do złożenia wykazu robót i wykazu osób (tylko takich dokumentów wymagaliśmy). Zamiast odpowiedzi na wezwanie otrzymaliśmy pismo, w którym Wykonawca informuje, że "zmuszeni są zrezygnować z wykonania zadania z powodu niedoszacowania złożonej oferty oraz braku możliwości przerobowych w zakładanym terminie umownym".
W związku z tym mam pytania:
1. czy zatrzymuję wadium tego Wykonawcy, który nie odpowiedział na wezwanie z art. 26 ust. 2 i na jakiej podstawie? Art. 46 ust. 4a mówi o zatrzymaniu wadium w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie z art. 26 ust. 3 i 3a i nie bardzo wiem czy ta sytuacja wpisuje się w ten artykuł i jest podstawą do zatrzymania wadium.
2. odrzucam tego wykonawcę (np. z art. 89 ust. 1 pkt 2 czy pkt. 6) czy go wykluczam z art. 24 ust. 1 pkt. 12?
3. przetarg ten zostanie unieważniony bo nie mamy takich środków w budżecie i nie możemy ich już zwiększyć (już raz zwiększyliśmy do ceny tego najkorzystniejszego) i czy w związku z tym
skoro unieważniam przetarg to czy odrzucam/ wykluczam tego najkorzystniejszego, czy może pomijam czynność odrzucenia/wykluczenia bo i tak będzie przetarg unieważniony.
Poproszę o jakieś podpowiedzi co zrobić i w jakiej kolejności.
Witam, proszę o pomoc/ opinie w następującej sprawie: Przetarg nieograniczony w progach krajowych, procedura odwrócona, wadium 4.000,00 zł. Złożono trzy oferty. Każda z trzech złożonych ofert przekraczała kwotę jaką Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nie było RNC. Najkorzystniejszy został wezwany z art. 26 ust. 2 do złożenia wykazu robót i wykazu osób (tylko takich dokumentów wymagaliśmy). Zamiast odpowiedzi na wezwanie otrzymaliśmy pismo, w którym Wykonawca informuje, że "zmuszeni są zrezygnować z wykonania zadania z powodu niedoszacowania złożonej oferty oraz braku możliwości przerobowych w zakładanym terminie umownym". W związku z tym mam pytania: 1. czy zatrzymuję wadium tego Wykonawcy, który nie odpowiedział na wezwanie z art. 26 ust. 2 i na jakiej podstawie? Art. 46 ust. 4a mówi o zatrzymaniu wadium w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie z art. 26 ust. 3 i 3a i nie bardzo wiem czy ta sytuacja wpisuje się w ten artykuł i jest podstawą do zatrzymania wadium. 2. odrzucam tego wykonawcę (np. z art. 89 ust. 1 pkt 2 czy pkt. 6) czy go wykluczam z art. 24 ust. 1 pkt. 12? 3. przetarg ten zostanie unieważniony bo nie mamy takich środków w budżecie i nie możemy ich już zwiększyć (już raz zwiększyliśmy do ceny tego najkorzystniejszego) i czy w związku z tym skoro unieważniam przetarg to czy odrzucam/ wykluczam tego najkorzystniejszego, czy może pomijam czynność odrzucenia/wykluczenia bo i tak będzie przetarg unieważniony. Poproszę o jakieś podpowiedzi co zrobić i w jakiej kolejności.
0
2020-10-09 09:26 0

EP

Ewa Przybylik

1

wystosować w pierwszej kolejności pismo z art 26 ust 3 a jak nie uzupełnią to wtedy zachodzi przesłanka do zatrzymania wadium.
wystosować w pierwszej kolejności pismo z art 26 ust 3 a jak nie uzupełnią to wtedy zachodzi przesłanka do zatrzymania wadium.
0
2020-10-09 09:59 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy