Forum


Powrót zmiana umowy - art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp

L.

Leszek .....

9

Witam,
Proszę o pomoc w poniższej sprawie.
Przedmiotem zamówienia jest projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem realizacyjnym. W OPZ znajdowało się zastrzeżenie, że wszystkie elementy będą realizowane w oparciu o zgłoszenie. Z powyższego wynikało, że w zakres przedmiotu zamówienia nie wchodziły elementy, które będą wymagały pozwolenia na budowę, a co za tym idzie projektu budowlanego.
Jednak podczas realizacji zamówienia zorientowano się, że jeden z elementów wchodzących w zakres zamówienia będzie jednak wymagał projektu budowlanego (błąd zamawiającego, bo parametry tego elementu zamówienia nie uległy zmianie i były takie same jak na etapie postępowania). OPZ nie obejmował sporządzenia projektu budowlanego w zakresie tego jednego elementu.
Czy w takiej sytuacji dopuszczalna jest zmiana umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp (dodatkowe usługi) polegająca na zleceniu wykonawcy sporządzenia niezbędnego projektu budowlanego? Czy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp można naprawić pierwotny błąd zamawiającego wynikający z OPZ? Czy zamawiający nie narazi się na zarzut błędnego opisu przedmiotu zamówienia, który starał się naprawić dokonując zmianę umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp?
Wartość zmiany, tj. projektu budowlanego stanowi ok 17% wartości pierwotnej umowy.
Witam, Proszę o pomoc w poniższej sprawie. Przedmiotem zamówienia jest projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem realizacyjnym. W OPZ znajdowało się zastrzeżenie, że wszystkie elementy będą realizowane w oparciu o zgłoszenie. Z powyższego wynikało, że w zakres przedmiotu zamówienia nie wchodziły elementy, które będą wymagały pozwolenia na budowę, a co za tym idzie projektu budowlanego. Jednak podczas realizacji zamówienia zorientowano się, że jeden z elementów wchodzących w zakres zamówienia będzie jednak wymagał projektu budowlanego (błąd zamawiającego, bo parametry tego elementu zamówienia nie uległy zmianie i były takie same jak na etapie postępowania). OPZ nie obejmował sporządzenia projektu budowlanego w zakresie tego jednego elementu. Czy w takiej sytuacji dopuszczalna jest zmiana umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp (dodatkowe usługi) polegająca na zleceniu wykonawcy sporządzenia niezbędnego projektu budowlanego? Czy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp można naprawić pierwotny błąd zamawiającego wynikający z OPZ? Czy zamawiający nie narazi się na zarzut błędnego opisu przedmiotu zamówienia, który starał się naprawić dokonując zmianę umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp? Wartość zmiany, tj. projektu budowlanego stanowi ok 17% wartości pierwotnej umowy.
0
2020-10-12 10:38 1

M.

Małgorzata .....

Fachowiec 636

Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie art. 144 ust. 1 pkt. 6, ale widzę, że ze względu na kwotę (17% pierwotnej ceny) to się nie uda. Ja bym jednak negocjowała z wykonawcą - 17% kontraktu za projekt budowlany to chyba przesada. Jeśli się nie uda to pozostaje pkt. 2 (usługi dodatkowe).
Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie art. 144 ust. 1 pkt. 6, ale widzę, że ze względu na kwotę (17% pierwotnej ceny) to się nie uda. Ja bym jednak negocjowała z wykonawcą - 17% kontraktu za projekt budowlany to chyba przesada. Jeśli się nie uda to pozostaje pkt. 2 (usługi dodatkowe).
0
2020-10-12 11:28 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy