Forum


Powrót Unieważnienie z art. 93.1.1, a WR

K.

Katarzyna .....

3

W przetargu PN odrzucono 2 oferty za niezgodność z treścią SIWZ, innych ofert nie było.
Zamawiający chce zastosować tryb WR.
Czy w tej sytuacji czekacie 5 dni od odrzucenia ofert w PN na negocjacje z Zamawiającym w WR czy spotykacie się wcześniej?
Męczy mnie to, bo niby 5 dni na odwołanie w PN, ale nie znajduje art, że muszę czekać z kolejnym.
W przetargu PN odrzucono 2 oferty za niezgodność z treścią SIWZ, innych ofert nie było. Zamawiający chce zastosować tryb WR. Czy w tej sytuacji czekacie 5 dni od odrzucenia ofert w PN na negocjacje z Zamawiającym w WR czy spotykacie się wcześniej? Męczy mnie to, bo niby 5 dni na odwołanie w PN, ale nie znajduje art, że muszę czekać z kolejnym.
0
2020-12-01 14:35 0

E.

Ewa .....

Fachowiec 511

Przepisy Pzp wprost nie mówią o odczekaniu 5/10 dni na uprawomocnienie się unieważnienia. Jest to niezbędne jeżeli jest możliwość złożenia odwołania.
Są przypadki, kiedy zamawiający może bezpiecznie ogłosić nowe postępowanie jeszcze tego samego dnia co unieważnienie. Dotyczy to sytuacji, kiedy żaden z wykonawców nie ma możliwość zaskarżenia unieważnienia lub innych czynności, które spowodowały konieczność unieważnienia postępowania.
Jeśli wykonawca ma możliwość zaskarżenia tych czynności zamawiający raczej powinien wstrzymać się z ogłoszeniem nowego postępowania.
Jak sądze w omawianym przypadku wartość zamówienia jest poniżej progu UE co oznacza ,że wykonawcom nie przysługuje odwołanie na unieważnienie, Trzeba jednak zauważyc że do uniewąznienia dochodzi wskutek odrzucenia dwóch ofert co oznacza że na czynność odrzucenia równiez w przetragu poniżej wartości UE odwołanie przysługuje. Ostateczną decyzję należy podjąć przy uwzględnieniu zarówno ryzyka błędnej oceny podstawy unieważnienia, jak i skutków opóźnienia w ogłoszeniu nowego postępowania.
Uniewaznienie może być zaskarzone zawsze gdy postepowanie jest o wartości powyżej progu UE.
Przepisy Pzp wprost nie mówią o odczekaniu 5/10 dni na uprawomocnienie się unieważnienia. Jest to niezbędne jeżeli jest możliwość złożenia odwołania. Są przypadki, kiedy zamawiający może bezpiecznie ogłosić nowe postępowanie jeszcze tego samego dnia co unieważnienie. Dotyczy to sytuacji, kiedy żaden z wykonawców nie ma możliwość zaskarżenia unieważnienia lub innych czynności, które spowodowały konieczność unieważnienia postępowania. Jeśli wykonawca ma możliwość zaskarżenia tych czynności zamawiający raczej powinien wstrzymać się z ogłoszeniem nowego postępowania. Jak sądze w omawianym przypadku wartość zamówienia jest poniżej progu UE co oznacza ,że wykonawcom nie przysługuje odwołanie na unieważnienie, Trzeba jednak zauważyc że do uniewąznienia dochodzi wskutek odrzucenia dwóch ofert co oznacza że na czynność odrzucenia równiez w przetragu poniżej wartości UE odwołanie przysługuje. Ostateczną decyzję należy podjąć przy uwzględnieniu zarówno ryzyka błędnej oceny podstawy unieważnienia, jak i skutków opóźnienia w ogłoszeniu nowego postępowania. Uniewaznienie może być zaskarzone zawsze gdy postepowanie jest o wartości powyżej progu UE.
0
2020-12-01 16:12 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy