Forum


Powrót wadium i odsetki dla wykonawcy?

A.

Anna .....

1

Witam serdecznie,
realizowaliśmy postępowanie unijne z wadium. Po rozstrzygnięciu minęły 2 tygodnie zanim udało się przygotować dokumenty do przelewu wadium do ofert, które nie zostały wybrane. Wykonawca między czasie przesłał wezwanie do płatności wraz z informacją, ze powinny zostać naliczone odsetki. Wadium zostało zwrócone następnego dnia po wpłynięciu pisma. Czy wykonawca może żądać zwrotu jakiś odsetek? Co odpisalibyście temu Wykonawcy?
Pozdrawiam
Witam serdecznie, realizowaliśmy postępowanie unijne z wadium. Po rozstrzygnięciu minęły 2 tygodnie zanim udało się przygotować dokumenty do przelewu wadium do ofert, które nie zostały wybrane. Wykonawca między czasie przesłał wezwanie do płatności wraz z informacją, ze powinny zostać naliczone odsetki. Wadium zostało zwrócone następnego dnia po wpłynięciu pisma. Czy wykonawca może żądać zwrotu jakiś odsetek? Co odpisalibyście temu Wykonawcy? Pozdrawiam
0
2020-12-07 14:03 0

E.

Ewa .....

Fachowiec 511

1) Wadium zwracane jest niezwłocznie po wyborze. Niezwłocznie to znaczy bez zbędnej zwłoki, najwcześniej jak stało sie to mozliwe
2) zwrot wadium nastepuje wraz z odsetkami jesli było przechowywane na rachunku oprocentowanym Jezeli na nieoprocentowanym to zrot nastepuje bez odsetek.
Powierzchownie patrzac dwa tygodnie na zwrot wadium to dośc długi czas, ale mogły wystapic nadzwyczajene okoliczności (np kwarantanna kluczowych pracowników itp) który nie pozwoliły na wcześniejszy zwrot wadium. Tego nie wiem.
Reasumując na gruncie Pzp wykonawca nie ma prawa domagać sie odsetek z tytułu zwrotu wadium jesli rachunek był nieoprcentowany). Może to czynić w oparciu o KC jeśli 1) wykazałby Wam zawinioną zwłokę w zwrocie wadium a on 2) z tego tytułu ponióśłby szkodę.
1) Wadium zwracane jest niezwłocznie po wyborze. Niezwłocznie to znaczy bez zbędnej zwłoki, najwcześniej jak stało sie to mozliwe 2) zwrot wadium nastepuje wraz z odsetkami jesli było przechowywane na rachunku oprocentowanym Jezeli na nieoprocentowanym to zrot nastepuje bez odsetek. Powierzchownie patrzac dwa tygodnie na zwrot wadium to dośc długi czas, ale mogły wystapic nadzwyczajene okoliczności (np kwarantanna kluczowych pracowników itp) który nie pozwoliły na wcześniejszy zwrot wadium. Tego nie wiem. Reasumując na gruncie Pzp wykonawca nie ma prawa domagać sie odsetek z tytułu zwrotu wadium jesli rachunek był nieoprcentowany). Może to czynić w oparciu o KC jeśli 1) wykazałby Wam zawinioną zwłokę w zwrocie wadium a on 2) z tego tytułu ponióśłby szkodę.
0
2020-12-07 14:23 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy