Forum


Powrót Wadium na zabezpieczenie

D.

Dominika .....

5

Szanowni Państwo,
przetarg "krajowy" wykonawca przed podpisaniem umowy zwraca się z pismem do zamawiającego o przeksięgowanie wadium na zabezpieczenie należytego wykonania umowy.
W terminie kiedy ma podpisać umowę przesyłam pismo, że ze względu na odmowę producenta realizacji dostawy nie podpisze umowy. Normalnie zabralibyśmy wadium, ale zgodnie z dyspozycja wykonawcy zostało ono przeksięgowane na zabezpieczenie.
Czy mamy jeszcze jakieś możliwości zabrania wadium? czy w związku z przeksięgowaniem nie mamy już żadnego pola manewru?
Szanowni Państwo, przetarg "krajowy" wykonawca przed podpisaniem umowy zwraca się z pismem do zamawiającego o przeksięgowanie wadium na zabezpieczenie należytego wykonania umowy. W terminie kiedy ma podpisać umowę przesyłam pismo, że ze względu na odmowę producenta realizacji dostawy nie podpisze umowy. Normalnie zabralibyśmy wadium, ale zgodnie z dyspozycja wykonawcy zostało ono przeksięgowane na zabezpieczenie. Czy mamy jeszcze jakieś możliwości zabrania wadium? czy w związku z przeksięgowaniem nie mamy już żadnego pola manewru?
0
2020-12-29 12:43 0

E.

Ewa .....

Fachowiec 512

Trzeba porozmawiac z prawnikami, ale myślę ze samo ksiegowanie nie skutkuje tym że wadium przestało być wadium a stało sie zabezpieczeniem. To sie dzieje w chwili zawarcia umowy. Środki te do momentu podpisania umowy stanowią wadium (w przeciwnym razie byłby okres pozostawania umowy bez wadium) a z chwila zawarcia umowy staja sie zabezpieczeniem. Księgowanie na kontach to tylko sprawa techniczna.
Trzeba porozmawiac z prawnikami, ale myślę ze samo ksiegowanie nie skutkuje tym że wadium przestało być wadium a stało sie zabezpieczeniem. To sie dzieje w chwili zawarcia umowy. Środki te do momentu podpisania umowy stanowią wadium (w przeciwnym razie byłby okres pozostawania umowy bez wadium) a z chwila zawarcia umowy staja sie zabezpieczeniem. Księgowanie na kontach to tylko sprawa techniczna.
0
2020-12-29 13:54 1
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy