Forum


Powrót Pytanie o zmianę fakultatywnego warunku wykluczenia na prośbę wykonawcy

J.

Jacek .....

0

Dzień dobry.
Postępowanie na usługi sprzątania poniżej progów unijnych.
Dałem warunki fakultatywnego wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 2 i 4.
Przyszło pytanie od wykonawcy z sugestią o wykreślenie tych przesłanek wykluczenia z SIWZ. Pismo zawiera tłumaczenie i informacje, że może to się skończyć serią rozpraw w KIO i przedłużeniem postępowania. Mam podejrzenie, że przynajmniej 3 wykonawców może się bić o wygranie przetargu w ten sposób przez co sparaliżują mi postępowanie.
Domyślam się, że część z Państwa spotkało się już z takim pismem.
Rozważam uwzględnienie zmiany SIWZ i zrezygnowanie z fakultatywnych warunków wykluczenia.
Jednocześnie jak przeglądam inne postępowania to zamawiający twardo podtrzymują swoje postanowienia i nie zmieniają SIWZ.
Czy jest jakieś orzeczenie KIO na ten temat?
Czy taka zmiana może prowadzić do unieważnienia postępowania?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Dzień dobry. Postępowanie na usługi sprzątania poniżej progów unijnych. Dałem warunki fakultatywnego wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 2 i 4. Przyszło pytanie od wykonawcy z sugestią o wykreślenie tych przesłanek wykluczenia z SIWZ. Pismo zawiera tłumaczenie i informacje, że może to się skończyć serią rozpraw w KIO i przedłużeniem postępowania. Mam podejrzenie, że przynajmniej 3 wykonawców może się bić o wygranie przetargu w ten sposób przez co sparaliżują mi postępowanie. Domyślam się, że część z Państwa spotkało się już z takim pismem. Rozważam uwzględnienie zmiany SIWZ i zrezygnowanie z fakultatywnych warunków wykluczenia. Jednocześnie jak przeglądam inne postępowania to zamawiający twardo podtrzymują swoje postanowienia i nie zmieniają SIWZ. Czy jest jakieś orzeczenie KIO na ten temat? Czy taka zmiana może prowadzić do unieważnienia postępowania? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
1
2016-11-19 13:00 0

E.

Ewa .....

Fachowiec 512

Panie Jacku,
nie można podejmować działań dlatego że wykonawca nas straszy odwołaniami. Zamawiający musi wiedzieć jak definiować warunki udziału postepowaniu i jakie mają być podstawy wykluczenia. W żadnym wypadku nie ulegałabym groźbom wykonawcy, chyba że wykonawca wskazał nasz błąd, ale to już inna sprawa Przecież wprowadzanie zmian dlatego że ktoś tego oczekuje może oznaczać że wykonawcy zaczynają kształtować warunki postępowania według własnych potrzeb (możliwości) a to narusza zasady i fundamenty Pzp. Co do prób wywierania nacisków spotkałam się z takim zjawiskiem kilkakrotnie i myślę że to co wyżej napisałam wskazuje Panu jak w tych sytuacjach postąpiłam.
Panie Jacku, nie można podejmować działań dlatego że wykonawca nas straszy odwołaniami. Zamawiający musi wiedzieć jak definiować warunki udziału postepowaniu i jakie mają być podstawy wykluczenia. W żadnym wypadku nie ulegałabym groźbom wykonawcy, chyba że wykonawca wskazał nasz błąd, ale to już inna sprawa Przecież wprowadzanie zmian dlatego że ktoś tego oczekuje może oznaczać że wykonawcy zaczynają kształtować warunki postępowania według własnych potrzeb (możliwości) a to narusza zasady i fundamenty Pzp. Co do prób wywierania nacisków spotkałam się z takim zjawiskiem kilkakrotnie i myślę że to co wyżej napisałam wskazuje Panu jak w tych sytuacjach postąpiłam.
1
2016-11-19 13:21 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy