Forum


Powrót szacowanie wartości zamówienia w zakupach do 30 000 euro

M.

Magdalena .....

4

Witam,
Mam pytanko jak u Państwa funkcjonuje szacowanie wartości zamówienia poniżej 30 000 euro. zalecenia pokontrolne kazały nam uszczegółowić sposób oszacowania zamówienia poniżej progów. I to zrobiłam wpisując, że oszacowanie następuje poprzez rozeznanie telefoniczne, cenniki, poprzednie podobne zamówienia, informacje z netu. Ale teraz jest kolejny problem czy to nie jest robienie tej samej pracy dwa razy. Bo najpierw ktoś szacuje wartość zamówienia a później ja wysyłam zapytanie ofertowe do wybranych firm.
Proszę o podpowiedz jak to można byłoby ułatwić aby wszyscy byli zadowoleni.
Witam, Mam pytanko jak u Państwa funkcjonuje szacowanie wartości zamówienia poniżej 30 000 euro. zalecenia pokontrolne kazały nam uszczegółowić sposób oszacowania zamówienia poniżej progów. I to zrobiłam wpisując, że oszacowanie następuje poprzez rozeznanie telefoniczne, cenniki, poprzednie podobne zamówienia, informacje z netu. Ale teraz jest kolejny problem czy to nie jest robienie tej samej pracy dwa razy. Bo najpierw ktoś szacuje wartość zamówienia a później ja wysyłam zapytanie ofertowe do wybranych firm. Proszę o podpowiedz jak to można byłoby ułatwić aby wszyscy byli zadowoleni.
1
2017-01-04 10:46 0

E.

Ewa .....

Fachowiec 511

Pani Magdaleno, Prawo zamówień publicznych w art 4 pkt 8 stanowi że nie stosujemy przepisów ustawy dla zamówień o wartości poniżej 30000€.
W zapisie tym jest pewna sprzeczność gdyż nie stosujemy przepisów Pzp za WYJĄTKIEM tych dotyczących ustalenia wartości zamówienia. Oznacza to że ustalenie wartości odbywa się zawsze na podstawie przepisów Pzp, zgodnie z zasadami w nim określonymi i dopiero wynik tego szacowania decyduje czy dalej będzie stosowali Pzp (w przypadku wartości przekraczającej ww próg) czy też przepisy wewnętrzne (jeśli wartość będzie niższa od 30000€). Mówiąc inaczej nie ma dwóch sposobów ustalania wartości - inny w przypadku zamówień o wartości "wstępnie" ustalonych poniżej progu i innych "wstępnie" ustalonych powyżej progu. Oczywiście metodyka ustalenia będzie różna w zależności od tego czy są to RB, dostawy i usługi, dostawy i usługi okresowo powtarzające się itd, zgdonie z odpowiednimi przepisami ustawy.
Pani Magdaleno, Prawo zamówień publicznych w art 4 pkt 8 stanowi że nie stosujemy przepisów ustawy dla zamówień o wartości poniżej 30000€. W zapisie tym jest pewna sprzeczność gdyż nie stosujemy przepisów Pzp za WYJĄTKIEM tych dotyczących ustalenia wartości zamówienia. Oznacza to że ustalenie wartości odbywa się zawsze na podstawie przepisów Pzp, zgodnie z zasadami w nim określonymi i dopiero wynik tego szacowania decyduje czy dalej będzie stosowali Pzp (w przypadku wartości przekraczającej ww próg) czy też przepisy wewnętrzne (jeśli wartość będzie niższa od 30000€). Mówiąc inaczej nie ma dwóch sposobów ustalania wartości - inny w przypadku zamówień o wartości "wstępnie" ustalonych poniżej progu i innych "wstępnie" ustalonych powyżej progu. Oczywiście metodyka ustalenia będzie różna w zależności od tego czy są to RB, dostawy i usługi, dostawy i usługi okresowo powtarzające się itd, zgdonie z odpowiednimi przepisami ustawy.
1
2017-01-04 12:46 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy