Forum


Powrót Zapytanie o cenę

A.

Agnieszka .....

0

Czy w zapytaniu o cenę można na dostawę sprzętu sportowego można żądać konkretnego towaru bez możliwości zaoferowania produktu równoważnego. Czy sprzęt sportowy kwalifikuje się w ogóle do towaru powszechnie dostępnego? wg ustawy wyłączeniu podlegają tylko niektóre art. w gronie których nie znajduje się opis przedmiotu zamówienia a więc czy mozliwym jest żądanie konkretnego asortymentu bez dopuszczenia równoważności?
Czy w zapytaniu o cenę można na dostawę sprzętu sportowego można żądać konkretnego towaru bez możliwości zaoferowania produktu równoważnego. Czy sprzęt sportowy kwalifikuje się w ogóle do towaru powszechnie dostępnego? wg ustawy wyłączeniu podlegają tylko niektóre art. w gronie których nie znajduje się opis przedmiotu zamówienia a więc czy mozliwym jest żądanie konkretnego asortymentu bez dopuszczenia równoważności?
1
2016-06-13 11:29 0

A.

Agnieszka .....

7

Dokonuję zakupu sprzętu sportowego, obuwia, akcesoriów, odzieży dla różnych dyscyplin sportowych stosuję tylko i wyłącznie tryb przetargu nieograniczonego oczywiście dla zamówień pow. 30.000 euro (netto). Nie widzę cech pozytywnych dla tego rodzaju zamówienia przy zastosowaniu trybu zapytania o cenę (np. dla rozstrzygnięcia muszą być co najmniej dwie ważne oferty, w przetargu wystarczy jedna).
Jeżeli mamy do czynienia z zapytaniem o cenę pow.30.000 euro zasady opisu przedmiotu zamówienia to w szczególności art. 29 p.z.p. a więc nie powinno stosować się konkretnych marek, nazw producenta, nazwy handlowej, znaku itp. chyba że produktu nie można w inny sposób określić ale wtedy obowiązkowo należy dopuścić rozwiązania równoważne i dookreślić co Zamawiający przez tę równoważność rozumie.
Dla zakupów realizowanych do 30.000 euro (netto) w zapytaniu o cenę (na podstawie kodeksu cywilnego) nic nas nie wzbrania ustawowo do stosowania nazw, marki itp. niemniej jednak również należy mieć na uwadze fakt, iż jest to również zamówienie publiczne, w odniesieniu do dyrektywy unijnej np. klasycznej i wyroków UE w tej mierze należy mieć jednak na uwadze konkurencyjność i nieograniczanie konkurencyjności, bezstronność, ważne jest czym się kierujemy opisując przedmiot zamówienia i uzasadnienie faktycznego braku dopuszczenia rozwiązań równoważnych.
Dokonuję zakupu sprzętu sportowego, obuwia, akcesoriów, odzieży dla różnych dyscyplin sportowych stosuję tylko i wyłącznie tryb przetargu nieograniczonego oczywiście dla zamówień pow. 30.000 euro (netto). Nie widzę cech pozytywnych dla tego rodzaju zamówienia przy zastosowaniu trybu zapytania o cenę (np. dla rozstrzygnięcia muszą być co najmniej dwie ważne oferty, w przetargu wystarczy jedna). Jeżeli mamy do czynienia z zapytaniem o cenę pow.30.000 euro zasady opisu przedmiotu zamówienia to w szczególności art. 29 p.z.p. a więc nie powinno stosować się konkretnych marek, nazw producenta, nazwy handlowej, znaku itp. chyba że produktu nie można w inny sposób określić ale wtedy obowiązkowo należy dopuścić rozwiązania równoważne i dookreślić co Zamawiający przez tę równoważność rozumie. Dla zakupów realizowanych do 30.000 euro (netto) w zapytaniu o cenę (na podstawie kodeksu cywilnego) nic nas nie wzbrania ustawowo do stosowania nazw, marki itp. niemniej jednak również należy mieć na uwadze fakt, iż jest to również zamówienie publiczne, w odniesieniu do dyrektywy unijnej np. klasycznej i wyroków UE w tej mierze należy mieć jednak na uwadze konkurencyjność i nieograniczanie konkurencyjności, bezstronność, ważne jest czym się kierujemy opisując przedmiot zamówienia i uzasadnienie faktycznego braku dopuszczenia rozwiązań równoważnych.
1
2016-06-13 18:22 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy