Forum


Powrót Fakultatywne wykluczenia - udowodnienie

MB

Maciej Brzeziński

2

Może i pytanie będzie niepoważne, ale zapytać nie szkodzi;) - czy jeśli wrzucę w SIWZ fakultatywne wykluczenia Wykonawcy na podstawie art. 24 ust 5 to w jaki sposób mam udowodnić że Wykonawca nie spełnia któregoś z tych wymogów i podlega wykluczeniu? Żądam od niego jakichś dokumentów czy nie mam obowiązków tego żądać? (przetarg poniżej progów) - czy wystarczy tylko to jedno oświadczenie?
Bo rozumiem że skoro je umieszczam to nie po to żeby SIWZ był o nie tylko wzbogacony i nic z tym się nie robi?
Może i pytanie będzie niepoważne, ale zapytać nie szkodzi;) - czy jeśli wrzucę w SIWZ fakultatywne wykluczenia Wykonawcy na podstawie art. 24 ust 5 to w jaki sposób mam udowodnić że Wykonawca nie spełnia któregoś z tych wymogów i podlega wykluczeniu? Żądam od niego jakichś dokumentów czy nie mam obowiązków tego żądać? (przetarg poniżej progów) - czy wystarczy tylko to jedno oświadczenie? Bo rozumiem że skoro je umieszczam to nie po to żeby SIWZ był o nie tylko wzbogacony i nic z tym się nie robi?
0
2017-03-17 08:20 0

A.

Adam .....

1

Podłączę się do pytania, gdyż mnie to też nurtuje od kilku dni... PN poniżej progów - na podstawie art. 25 ust 1 mogę żądać oświadczeń lub dokumentów m.in. dotyczących braku podstaw wykluczenia. Zamawiający ich zażąda - wszystkich, obligo + fakultatywne - w SIWZ nie wymieni dokumentów na ich potwierdzenie a jedynie (co musi) zażąda oświadczenia załączonego do oferty, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu - bo zakłada, że samych dokumentów żądać nie będzie - przetarg poprowadzi na samym oświadczeniach. Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 26 ust 2 mogę ale nie muszę zażądać dokumentów na potwierdzenie warunków udziału czy braku podstaw do wykluczenia - więc, żeby papierów było mniej Zamawiający ich nie żąda - bo nie musi. Niemniej w SIWZ wymienić jakie dokumenty może zażądać na potwierdzenie warunków udziału czy braku podstaw do wykluczenia wymienić chyba musi? Czy ja dobrze rozumiem?
Podłączę się do pytania, gdyż mnie to też nurtuje od kilku dni... PN poniżej progów - na podstawie art. 25 ust 1 mogę żądać oświadczeń lub dokumentów m.in. dotyczących braku podstaw wykluczenia. Zamawiający ich zażąda - wszystkich, obligo + fakultatywne - w SIWZ nie wymieni dokumentów na ich potwierdzenie a jedynie (co musi) zażąda oświadczenia załączonego do oferty, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu - bo zakłada, że samych dokumentów żądać nie będzie - przetarg poprowadzi na samym oświadczeniach. Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 26 ust 2 mogę ale nie muszę zażądać dokumentów na potwierdzenie warunków udziału czy braku podstaw do wykluczenia - więc, żeby papierów było mniej Zamawiający ich nie żąda - bo nie musi. Niemniej w SIWZ wymienić jakie dokumenty może zażądać na potwierdzenie warunków udziału czy braku podstaw do wykluczenia wymienić chyba musi? Czy ja dobrze rozumiem?
1
2017-03-20 09:02 0
Chcesz zobaczyć kontynuację tej dyskusji? Przyjdź na szkolenie i uzyskaj dostęp do EduStrefy