KFS – jak uzyskać dofinansowanie w 2023 r.?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to fundusz celowy, który tworzony jest corocznie z wydzielonej części ze składek pracodawców, odprowadzanych na Fundusz Pracy. KFS działa już od 2014 roku. Pieniądze publiczne przeznaczone na szkolenia są więc ogólnodostępne dla przedsiębiorstw prywatnych, fundacji i organów sektora publicznego, a. Dzięki temu firmy mogą zakupić np. szkolenia z dofinansowaniem 80-100% i zoptymalizować swoje nakłady na rozwój pracowników. Jak uzyskać prosto dofinansowanie?

Ile środków można uzyskać z KFS w 2023?

  • Na finansowanie zadań w ramach KFS w roku 2023 zostały przewidziane środki w łącznej wysokości 277 mln 461 tys.
  • Maksymalne dofinansowanie na jednego uczestnika nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

  • Przy prognozowanej kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w roku 2023 w wysokości 6.935 zł; oznacza to górny pułap dofinansowania na pracownika na poziomie ok. 16.500-21.000 zł.

Na co dokładnie można przeznaczyć dofinansowanie z KFS? Priorytety wydatkowania środków KFS w r. 2023.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej co roku udostępnia wytyczne wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W praktyce oznacza to, że aby firma mogła ubiegać się o dofinansowanie z KFS, w roku 2023 musi spełniać minimum jeden z poniższych priorytetów. Środki mogą zostać przeznaczone na:

Wsparcie kształcenia ustawicznego:

  • skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
  • w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy,
  • w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  • dla nowo zatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia,
  • osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  • osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Na jakie szkolenia można przeznaczyć środki z KFS?

  • Nie ma ograniczeń. Zakres szkoleń może być dowolny. Ważne aby umożliwiały one realizację przynajmniej jednego z priorytetów dystrybucji środków KFS na rok 2023.
  • Dowolna może być także forma ich realizacji. A zatem możliwe są np. szkolenia stacjonarne w siedzibie firmy lub realizatora szkolenia, szkolenia online lub szkolenia w formie hybrydowej, łączące obie wymienione wcześniej metody prowadzenia zajęć.

Jaka działać, krok po kroku, aby uzyskać dofinansowanie na szkolenia z KFS?

Droga do otrzymania dofinansowania nie jest zbyt skomplikowana. W uproszczeniu należy:

  1. Sprawdzić jaki jest termin naboru wniosków w „Twoim” powiecie. Aby się tego dowiedzieć należy skontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy odpowiednim dla siedziby lub miejsca prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwo (czasami taka informacje znajduje się na ich stronie internetowej. Najczęściej jednak należy zadzwonić na ich infolinię).
  2. Pobrać wnioski do wypełnienia ze strony internetowej właściwego Powiatowego Urzędu Pracy.
  3. Wybrać interesujące Cię szkolenia i ich dostawcę. Wybrane szkolenia powinny być dopasowane do przynajmniej jednego priorytetu wydatkowania środków KFS, przewidzianego na rok 2023.
  4. Uzupełnić wnioski i złożyć je we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie naboru. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Więcej szczegółowych informacji przeczytasz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Wsparcie ApexNet przy wypełnieniu wniosków do KFS

ApexNet pomoże Państwu w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie – mamy w tym spore doświadczenie! 

Firma ApexNet chętnie również podpowie, które szkolenia będą dla Państwa najlepsze. Po uzyskaniu dofinansowania podpisują Państwo z urzędem umowę.?

Zapraszamy do składania wniosków o dofinansowanie i wydatkowanie ich na szkolenia ApexNet.
 
 
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH