6 błędów popełnianych przez Wykonawców

Jak często zdarza się, że mimo atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty zostaje ona odrzucona przez Zamawiającego? Czy problem tkwi w samej treści, a może pomyłki wynikają z braku świadomości? Poniżej przedstawiamy 6 klasycznych błędów, jakie popełniają wykonawcy, które być może przybliżą każdego Wykonawcę o krok do wygrania niejednego przetargu.

Najczęstsze błędy Wykonawców.

1. Startujesz w przetargu, na który nie masz czasu

Czasem mniej znaczy lepiej. Jeśli poświęcasz swój czas na sfinalizowanie kilku już rozpoczętych projektów, to nie warto dokładać sobie następnych. Grozi to przede wszystkim brakiem sprawnej komunikacji z klientami, a co za tym idzie - niedokładnie wykonanie powierzonego zadania. Nie trzeba dodawać, że zła reputacja rozchodzi się w tempie błyskawicy. Bierz pod uwagę tylko te oferty, na które jesteś w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu, a także tylko te, co do których masz pewność, że wykonasz je solidnie i z należytą dbałością. Dbaj o swoją reputację!

2. Brakuje Ci pełnej dokumentacji przetargowej

Pamiętaj, że mydlenie oczu klientom i obiecywanie im gruszek na wierzbie w postaci dodatkowych quasi-dokumentów przekazanych w innym terminie nie zostanie odebrane pozytywnie. Zamawiający cenią sobie stabilną komunikację z Wykonawcą, co daje im poczucie bezpieczeństwa i gwarancji należytego wykonania powierzonego zadania. Jeśli więc dokumenty te czy pełnomocnictwa celowo nie zostaną złożone w ofercie, bądź zawierają błędy, to jesteś narażony na krytykę i odrzucenie oferty.

3. Zaniżasz swoją ofertę

To szybka droga na zrażenie do siebie Zamawiających. W momencie, gdy szczegółowo zapozna się on z Twoją ofertą, zorientuje się, gdzie jest haczyk i że te ukryte koszty tylko na niego czyhają. Biorąc pod uwagę badania rynku sprzedaży, coraz częściej w świadomości klientów pozostaje przekonanie, że jeśli coś jest bardzo tanie, to nie bardzo jakościowe. Nie pozwól, aby odebrano Ci tarczę wzorowego Wykonawcy.

4. Twoja oferta zawiera błędy

Złe parametry, niezgodność opisu ze stanem rzeczywistym, pomyłki pisarskie i rachunkowe... To tak naprawdę pierwsze stopnie do piekła. Cierpliwość Zamawiającego ma swoje granice, więc limitu poprawek nie należy przekraczać. Po co się wstydzić? :)

5. Nie potrafisz interpretować zmian w przepisach

Śledzenie na bieżąco zmian i aktualności w przepisach Prawa zamówień publicznych powinno być Twoim obowiązkiem i nieodłączną częścią poranka przy kawie. To pozwoli Ci być o ten jeden ważny krok do przodu przed konkurencją, a co za tym idzie - buduje to Twoją świadomość na rynku. Warto mieć w zanadrzu przygotowaną odpowiedź na każde pytanie.

6. Brak spełnienia warunków udziału w postępowaniu

...co najczęściej skutkuje wykluczeniem z przetargu, nawet w sytuacji, gdy sprostałeś wymogom Zamawiającego. Jeśli zalegasz z uiszczeniem podatków, masz zaległe płatności oraz nie wykażesz, że spełniasz warunki udziału w postępowaniu nie dziw się, że zostajesz wykluczony. Jako gospodarz postępowania w przetargu musisz też dostosować się do wymagań Zamawiającego.

Szkolenia z zamówień publicznych znajdziesz TUTAJ.

 

błędy popełniane przez wykonawców

Zainteresować cię może także, na czym polega staranne działanie wykonawcy.

WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH