Podpisywanie JEDZ-a w 6 krokach – sprawdź, czy robisz to dobrze!

W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych od dnia 18 kwietnia 2018 r. wprowadzono obowiązek składania przez wykonawców Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (dalej zwanego: „JEDZ”) w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Uwzględniając konieczność załączenia do oferty/wniosku JEDZ, poniżej przedstawiamy sposoby składania tego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że jednym z dopuszczalnych środków komunikacji elektronicznej służących składaniu w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oświadczenia w formie JEDZ jest poczta elektroniczna.
Podpisywanie JEDZ-a przez wykonawcę za pośrednictwem poczty elektronicznej po 17 kwietnia 2018 r. będzie równoznaczne z jego złożeniem przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, a tym samym będzie stanowiło wykonanie dyspozycji art. 10a ust. 1 ustawy Pzp.

Jak e-podpisać JEDZ?

Kodeks cywilny w art. 78 wskazuje:

  • 1. Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
  • 2. Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.

W doktrynie spotykany jest pogląd traktowania formy elektronicznej wyłącznie jako rodzaju (odmiany formy pisemnej), przy czym przeważający zdaje się pogląd o wyodrębnieniu formy elektronicznej - ekwiwalentnej w skutkach względem formy pisemnej. Ta ekwiwalentość dotyczy zarówno formy pisemnej zastrzeżonej sankcją nieważności, jak i tylko dla celów dowodowych.  Jak wskazuje E. Gniewek, skoro zwykła forma pisemna oraz forma elektroniczna (z bezpiecznym podpisem kwalifikowanym) są równoważne, strony mogą dokonać wyboru jednej z nich zarówno w przypadkach, gdy ustawa zastrzega zachowanie zwykłej formy pisemnej, jak i w ramach uprawnienia wynikającego z art. 76kodeksu cywilnego (E. Gniewek, Kodeks cywilny. Komentarz, wyd. 2, C.h.Beck, Warszawa 2006, , s. 212). Podpisywanie JEDZ-a jest wobec tego obowiązkowe.

Pełnomocnictwo

Tym samym zasadnym jest uznanie za prawidłowe również  udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej i przesłanie pełnomocnictwa w formie pisemnej wraz z ofertą. Warto w miejscu tym przypomnieć niejako „wyższość” formy notarialnej i tym samym możliwość jej  zastosowania w przypadku udzielenia pełnomocnictwa.

Podpisywanie JEDZ-a

Wpis opracowany we współpracy z ekspertem ApexNet, Katarzyną Wińską-Rużewicz.

Zapraszamy na webinar ApexNet z Łukaszem Czabanem poświęcony Wykonawcom!

-> aby obejrzeć, kliknij TUTAJ.

 
 
WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH