Dobre rady w zamówieniach publicznych

Relatywnie często zmieniająca się ustawa i poziom zawiłości przepisów w zamówieniach publicznych powoduje, że często prosicie nas o pomoc w rozwiązaniu bieżących spraw. Dobrze się składa, że nasz portal edukacyjny - EduStrefa dostarcza Wam możliwość kontaktu z ekspertami i rozwianie wątpliwości. Sprawdź dobre rady ekspertów w zamówieniach publicznych.

Czat z ekspertem zamówień publicznych

Wszystkich użytkowników z pełnym dostępem do EduStrefy regularnie zapraszamy na godzinne czaty z ekspertami. Podczas takiego czatu eksperci odpowiadają na ok. 50-60 Waszych pytań o zamówieniach publicznych!

Porady ekspertów - nowa zakładka w EduStrefie

Od kilku dni funkcjonuje już nowa zakładka w EduStrefie - porady ekspertów, w których macie dostęp do wszystkich pytań jakie użytkownicy EduStrefy zadali w wiadomościach wysłanych bezpośrednio do ekspertów wraz z odpowiedziami. W wersji otwartej znajdziecie wszystkie pytania, a wersji zamkniętej wybrane. Codziennie dostajemy od Was kilka pytań o zamówienia publiczne na które ekspert odpowiada w ciągu 1-2 dni. Nową zakładkę Porady Ekspertów znajdziesz tutaj.

Cykl porad dotyczących zamówień publicznych

Rozpoczynamy cykl 10 wpisów poświęconym bieżącym poradom dotyczącym zamówień publicznych. W każdym wpisie przeczytacie 5 porad ekspertów dotyczących wybranych kwestii. Zapraszamy do regularnego śledzenia bloga.

Składanie ofert w formie elektronicznej

  • Czy w przypadku składania oferty w formie elektronicznej należy złożyć również dokument dotyczący przynależności lub braku przynależności do grupy kapitałowej?
Oczywiście, że tak. W "elektronicznym" przetargu, oświadczenie to składa się w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego lub elektronicznej kopii (skan) oświadczenia poświadczonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.          Grzegorz Czaban

Elektroniczne pełnomocnictwo

  • Co jeśli uzupełnione pełnomocnictwo (elektronicznie) w trybie art.26 ust.3a jest podpisane późńiej niż termin składania ofert. Czy w dacie skłądania oferty Wykonawca był właściwie umocowany i można uznać takie pełnomocnictwo
Tak, zwłaszcza jeśli w treści takiego pełnomocnictwa znajduje się adnotacja, iż obowiązuje od terminu wcześniejszego. Łukasz Czaban

Elektroniczne fakturowanie

  • Dzień dobry. Za kilka dni wchodzi w życie ustawa o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych. Zrozumiałym jest, że zamawiający musi posiadać konto na platformie. Czy również powinny pojawić się zapisy w tej sprawie w SIWZ?
Nie ma takiego obowiązku. Jednak zapis dotyczący powyższego zagadnienia nie będzie błędem. Łukasz Czaban

Przetarg nieograniczony

  • Przetarg nieograniczony rozstrzygnięty na obecny rok na artykuły spożywcze. 1) Obecnie chcielibyśmy zamówić inny produkt (lody sztukowe) nie ujęte w kalkulacji. Co w takim wypadku? 2) Czy istnieje możliwość zawarcia umowy cywilno-prawnej na dzierżawę ekspresów wraz z zakupem kawy jeśli kawa była ujęta w kalkulacji, lecz nie ta konkretna?
Jeśli było to zamówienie nieprzewidywalne w chwili udzielenia pierwszego, lody stanowią odrębne zamówienie których wartość należy ustalić odrębnie od zamówienia pierwotnego. Łukasz Czaban

Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych

  • Czy istnieje możliwość złożenia oferty bez załączania pełnomocnictwa i czy tak złożona oferta może zostać odrzucona przez Zamawiającego? Pytanie dotyczy przetargu w starej formule czyli złożenie oferty w wersji papierowej.
Istnieje. natomiast zamawiający musi wówczas wezwać wykonawcę do złożenia pełnomocnictwa (art. 26b ust. 3a). Grzegorz Czaban Nasi eksperci służą pomocą również podczas szkoleń. Podczas każdego z nich eksperci zapraszają uczestników do zadawania pytań na które na bieżąco odpowiadają. Warto skorzystać ze szkoleń w wakacje, gdy (teoretycznie) pracy jest odrobinę mniej :) Kalendarz szkoleń na lipiec i sierpień znajdziesz już na naszej stronie. WYBIERZ SZKOLENIE Z ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH